Fitness sporu yapan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile beden algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between healthy lifestyle behaviors and body perceptions of individuals playing fitness sports
  1. Tez No: 818855
  2. Yazar: MELİH EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı fitness sporu yapan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile beden algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada nicel araştırma tekniklerinden olan ilişkisel tarama uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ili Tuzla İlçesinde faaliyet gösteren Fitness spor salonlarına gelen fitness sporu yapan yetişkin bireyler oluşturmuştur. Örneklem kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve çalışmaya 241 yetişkin birey katılmıştır. Çalışmada fitness sporu yapan katılımcıların beden algısı ve egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmak üzere araştırmacı tarafından hazırlanan“demografik bilgi formu”ile“Sağlıklı Yaşam Biçimleri Ölçeği (EBÖ) ve ”Bedenini Beğenme Ölçeği(BBÖ)" kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre kadınların erkeklere, zayıf ve normal kiloluların obezite olanlara, grupla ve kişisel antrenörle spor yapanların bireysel spor yapanlara göre daha fazla sağlıklı yaşam biçimlerine sahip olduğu, spor yapma sıklığı ve süresi arttıkça daha fazla sağlıklı yaşam biçimlerine sahip olduğu görülmüştür. Katılımcıların eğitim düzeyleri ve kiloları düştükçe ve spor yapma sıklığı ile süresi arttıkça olumlu beden algısının arttığı, vücut şekillendirme amacıyla spor yapanların zayıflama ve sağlıklı yaşam için spor yapanlara göre daha fazla pozitif beden algısına sahip olduğu görülmüştür. Katılımcıların beden algıları ile sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite, beslenme, manevi gelişim, kişilerarası ilişkiler ve stres yönetimi alt boyutlarında ve genel sağlık yaşam biçimleri toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Beden algısı yüksek olan bireylerin sağlık sorumluluğu yüksek, fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, manevi gelişim konularında kendilerini destekleyen kişilerarası ilişkileri iyi ve stres yönetimini becerebilen kişiler olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle beden algısı yüksek olan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını benimsedikleri görülmektedir. Çalışma sonucunda hem dış görünüşünü önemseyen hem de sağlıklı yaşam biçimi davranışları sergileyen fitness sporu yapan bireyler için grup veya kişisel antrenörle spor yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors and body perceptions of individuals who do fitness sports. In this study, relational screening, which is one of the quantitative research techniques, was applied. The universe of the study consisted of adult individuals who came to, Fitness Sports Halls operating in Tuzla District of Istanbul province and engaged in fitness sports. The sample was determined by convenience sampling method and 241 adult individuals participated in the study. In the study,“demographic information form”prepared by the researcher,“Healthy Life Styles Scale (EDS)”and“Body Appreciation Scale (BBS)”were used in order to reveal the relationship between body image and exercise addiction of the participants who do fitness sports. According to the results of the study, it has been seen that women have more healthy lifestyles than men, thin and normal weight people have obesity, those who do sports with group and personal trainer have more healthy lifestyles than those who do individual sports, and as the frequency and duration of doing sports increase, they have more healthy lifestyles. It has been observed that as the education level and weight of the participants decrease and the frequency and duration of doing sports increase, body image dissatisfaction increases, and those who do sports for body shaping have more body image dissatisfaction than those who do sports for weight loss and healthy life. A positive and significant relationship was found between the participants' dissatisfaction with their body perceptions and the total score of health responsibility, physical activity, nutrition, spiritual development, interpersonal relations and stress management, and overall health lifestyles. It is understood that individuals with body image dissatisfaction have high health responsibility, support themselves in physical activity, healthy nutrition and spiritual development, have good interpersonal relationships and can manage stress. It is observed that individuals with body image dissatisfaction adopt healthy lifestyle behaviors. As a result of the study, it is recommended that individuals who do fitness sports who care about their appearance and exhibit healthy lifestyle behaviors should do sports with a group or personal trainer.