Akut kolanjit ile başvuran hastalarda biliyer drenaj ihtiyacını öngören faktörler
Factors predicting the need for biliary drainage in patients presenting with acute cholangitis
  1. Tez No: 818864
  2. Yazar: EZGİ ÇOMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akut kolanjit, safra yollarında bozulan safra drenajı ve enfeksiyon gelişmesi sonucunda ortaya çıkan klinik durumdur. Akut kolanjit etiyolojisinde en sık sebep safra yolu taşlarıdır. Safra yolu taşlarının spontan olarak gastrointestinal sisteme düşebilmesi, tedavi ve prognoz açısından diğer kolanjit etiyolojilerine göre önemli bir farklılık oluşturmaktadır. Bu durum günümüzde spontan biliyer drenaj olarak adlandırılmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda safra yolu taşı ile başvuran hastalarda %21-73 oranında spontan biliyer drenaj olduğu görülmüştür. Safra yolu taşına bağlı kolanjiti olan hastalarda da önemli bir oranda spontan biliyer drenaj görülmektedir. Ancak literatürde kolanjitte spontan biliyer drenaj ile alakalı kısıtlı veri bulunmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda safra taşına bağlı akut kolanjit ile başvuran hastalarda biliyer drenaj ihtiyacını öngören faktörleri prospektif olarak araştırmayı amaçladık. Çalışma Ankara Şehir Hastanesi'nde Ağustos 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında akut taşlı kolanjit ile başvuran 213 hasta dahil edilerek yapıldı. Kolanjit tanısında ve ciddiyetinde Tokyo 2018 kılavuzu kullanıldı. Hastalar biliyer drenaj yapılan ve yapılmayan olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların başvuru klinik ve laboratuvar verileri değerlendirilerek biliyer drenaj ihtiyacını öngören faktörler araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 213 hastanın %54'ü erkek, %46'sı kadındı. Hastaların medyan yaşı 68 (56-79) idi. Tokyo sınıflamasına göre 116 (%54,5) hasta hafif, 63 (%29,6) hasta orta, 34 (%16) hasta şiddetli kolanjit sınıfındaydı. Biliyer drenaj işlemi olarak 8 (%3,8) hastaya PTK yapılırken, 137 (%64,3) hastaya ERCP yapıldı. Biliyer drenaj yapılmayan grupta 68 (%31,9) hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Acute cholangitis is a clinical condition that occurs as a result of impaired biliary drainage and infection in the biliary tract. The most common cause in the etiology of acute cholangitis is bile duct stones. The spontaneous passage of bile duct stones into the gastrointestinal tract creates a significant difference in treatment and prognosis compared to other cholangitis etiologies. This condition is now called spontaneous biliary drainage. In recent studies, spontaneous biliary drainage was observed in 21-73% of patients presenting with gallstones. Spontaneous biliary drainage is also seen at a significant rate in patients with biliary stone cholangitis. However, there are limited data in the literature regarding spontaneous biliary drainage in cholangitis. Therefore, in our study, we aimed to prospectively investigate the factors predicting the need for biliary drainage in patients presenting with acute cholangitis due to gallstones. The study was carried out by including 213 patients who applied with acute stony cholangitis between August 2022 and March 2023 in Ankara City Hospital. The Tokyo 2018 guideline was used in the diagnosis and severity of cholangitis. The patients were divided into two groups as those with and without biliary drainage. The factors predicting the need for biliary drainage were investigated by evaluating the admission clinical and laboratory data of the patients. Of the 213 patients included in the study, 54% were male and 46% were female. The median age of the patients was 68 (56-79). According to the Tokyo classification, 116 (54.5%) patients were in the mild, 63 (29.6%) patients in the moderate, and 34 (16%) patients in the severe cholangitis class. While PTC was performed in 8 (3.8%) patients as biliary drainage procedure, ERCP was performed in 137 (64.3%) patients. There were 68 (31.9%) patients in the group without biliary drainage.