Yüksek riskli HPV pozitif hastalarda sistemik inflamatuar yanit indeksi'nin kolposkopi sonuçlarini öngörmedeki rolü
The role of systemic inflammatory response index in predicting colposcopy outcomes in high-risk HPV-positive patients
  1. Tez No: 818865
  2. Yazar: CEMRE BATIN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç Normal servikal sitolojiye sahip ancak yüksek riskli human papillomavirus (HPV) pozitifliği olan hastalarda sistemik inflamatuar yanıt indeksinin (SIRI) kolposkopi sonuçları ile olan ilişkisini inceleyerek SIRI'nin kolposkopi sonuçlarını öngörmede bir belirteç olarak rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma T.C. SBÜ Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 1 Ağustos 2018–31 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılan retrospektif tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırma bu tarihler arasında servikal sitoloji sonucu normal olup yüksek riskli HPV pozitifliği (16, 18, 31, 52, 58 vb.) nedeniyle kolposkopi yapılan (çalışma grubu, n=150) ve servikal sitoloji ve HPV sonucu normal olan ancak fizik muayenede tespit edilen şüpheli lezyon nedeniyle kolposkopi yapılan (kontrol grubu, n=100); dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan 250 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik bilgileri, servikal sitoloji sonucu ve HPV tipleri, kolposkopi sonucu ve hemogram sonuçlarından nötrofil, monosit ve lenfosit değerleri kullanılarak sistemik inflamatuar yanıt indeksi hesaplanarak kaydedilmiştir. Kolposkopi sonuçları negatif, düşük (LSIL) veya yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyonlar (HSIL) şeklinde sınıflandırılmıştır. Çalışma ve kontrol gruplarının kolposkopi sonuçları SIRI sonuçları ile ilişkilendirilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular Gruplar arasında sosyodemografik ve obstetrik özelliklerde yaş, gravida ve sezaryen sayıları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiş olup (p>0,05), çalışma grubunda parite ve normal doğum sayılarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (p=0,031). Çalışma durumu, eş eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve kronik hastalık durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir (p>0,05). Kolposkopi sonuçları, çalışma ve kontrol gruplarında sırasıyla, normal (%15.3; %47,0), HSIL (%27,4; --) ve LSIL (%43,3; %21,0) olarak bulunmuştur. Gruplar arasında SIRI değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiş olup, çalışma grubundakilerin SIRI değerlerinin, kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,018). Çalışma grubunda kolposkopi sonuçları ile SIRI değerleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiş, LSIL ve HSIL olanlarda SIRI değerlerinin servisit ve normal sonucu olanlara göre yüksek olduğu bulunmuştur. Kontrol grubunda ise kolposkopi sonuçları ile SIRI değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective To investigate the role of systemic inflammatory response index (SIRI) as a predictor of colposcopy results by examining the relationship between SIRI and colposcopy results in patients with normal cervical cytology but high-risk human papillomavirus (HPV) positivity. Materials and Methods This is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted at Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Training and Research Hospital between August 1, 2018, and July 31, 2022. Between these dates, 250 patients who met the inclusion and exclusion criteria with normal cervical cytology but high-risk HPV (16, 18, 31, 52, 58, etc.) positivity who underwent colposcopy (study group, n=150) and those with normal cervical cytology and HPV results who underwent colposcopy due to suspicious cervical lesions detected during physical examination (control group, n=100) were included in the study. The demographic information of the patients, cervical cytology results and HPV types, colposcopy results and a calculation of the systemic inflammatory response index from neutrophil, monocytes and lymphocyte values from the complete blood count were recorded. HPV results were classified as negative and HPV 16, 18, other high-risk HPV positive. Colposcopy results were classified as negative, low-grade squamous intraepithelial lesions (LSIL) or high- grade squamous intraepithelial lesions (HSIL). Colposcopy results of the patients were compared with their SIRI results. Results No statistically significant difference was observed between the groups in terms of sociodemographic and obstetric characteristics, age, gravida, and caesarean section numbers (p>0.05), and it was determined that it was statistically significantly lower in terms of parity and normal birth numbers (p=0.031). No statistically significant relationship was observed between employment status, spouse educational level, income level and known chronic disease (p>0.05). Colposcopy results were normal (15.3%; 47.0%), HSIL (27.4%; --) and LSIL (43.3%; 21.0%) in the study and control groups, respectively. A statistically significant difference was found between the groups in terms of SIRI values, and the SIRI values of the study group were found to be significantly higher than those in the control group (p=0.018). A significant correlation was found between colposcopy results and SIRI values in the study group, and SIRI values were found to be higher in those with LSIL and HSIL compared to those with cervicitis and normal results. In the control group, no statistically significant correlation was found between colposcopy results and SIRI values (p>0.05).