Tek doz metotreksat tedavisi alan ektopik gebeliklerde tedavi etkinliğini öngörmede B-HCG ve sistemik inflamatuar yanıt indeksinin önemi
The importance of B-HCG and systemic inflammatory response index in predicting treatment efficacy in ectopic pregnancies receiving single dose methotrexate therapy
- Tez No: 818863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Ektopik gebelikte serum b-hCG düzeyleri ve transvajinal ultrasonografi incelemeye ek olarak farklı biomarkerlar erken tanı imkanı için denenmektedir. Ektopik gebelikte inflamatuar sitokinlerin hem enflamasyon bölgesinde hem de sistemik olarak artış gösterdiği tespit edilmiştir. Bu araştırmada, ektopik gebelik tanısı konmuş ve metotreksat ile tedavi olmasına karar verilmiş hastalarda, b-hCG ve Sistemik İnflamatuar Yanıt İndeksinin (SIRI) tedavi başarısını öngörmede bir belirteç olarak rolünü araştırmak amaçlanmıştır. Metot: Araştırma tek merkezli olup Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 1 Ağustos 2017 - 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında metotreksat tedavisi uygulanan tüm hastaların dosyaları retrospektif olarak taranmış, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın 4. ve 7. günleri arasında bakılan β-hCG değerlerinde ≥%15 düşüş olan hastaların tedavisi başarılı kabul edilerek çalışma grubuna (n=54), 0,05). Tedavinin başarılı olduğu gebelerde, b- hcg ortalamalarının 1., 4., ve 7. günlerde, SIRI ortalamalarının ise 1. ve 4. günlerde anlamlı düzeyde düşük olduğu izlenmiştir. 1. gün β-Hcg için cut-off değeri 1612,00 mIU/ml (sensitivite %77, spesifite %26), 4. gün değeri 1593,50 mIU/ml (sensitivite %85, spesifite %19); SIRI için 1. gün cut-off değeri 1,2109 (sensitivite %77, spesifite %24) 4. gün değeri 0,8718 (spesifite %85, sensitivite %19) olarak saptanmış, b-hcg'de 4. gün, SIRI'de 1. gün değerinin daha önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to serum b-hCG levels and transvaginal ultrasonography examination in ectopic pregnancy, different biomarkers are tested for early diagnosis. It has been determined that inflammatory cytokines increase both in the area of inflammation and systemically in ectopic pregnancy. In this study, it was aimed to investigate the role of b-hCG and Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) as a predictor of treatment success in patients who were diagnosed with ectopic pregnancy and decided to be treated with methotrexate. Method: The research is single-center and Dr. The files of all patients who were treated with methotrexate between August 1, 2017 and August 31, 2022 in Sami Ulus Gynecology, Obstetrics and Gynecology Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic were retrospectively scanned, and patients who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. Patients with a ≥15% decrease in β-hCG values measured between the 4th and 7th days of the study were considered successful and included in the study group (n=54), while patients who underwent 2nd dose mtx due to 0.05). It was observed that b-hcg averages on the 1st, 4th, and 7th days, and the SIRI averages on the 1st and 4th days were significantly lower in the pregnant women whose treatment was successful. The cut-off value for β-Hcg on day 1 was 1612.00 mIU/ml (sensitivity 77%, specificity 26%), day 4 value was 1593.50 mIU/ml (sensitivity 85%, specificity 19%); Day 1 cut-off value for SIRI was found to be 1.2109 (sensitivity 77%, specificity 24%) and day 4 value was 0.8718 (specificity 85%, sensitivity 19%).