Kamu yönetiminde karar verme sürecinde etkililiğin sağlanması açısından değişim mühendisliğinin katkıları
The Contributions of business process reengineering to the effectiveness of decision-making process in public administration
  1. Tez No: 81888
  2. Yazar: M. NURİ ÖZULUCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN N. LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Günümüzde, insanların bütün gereksinimleri örgütler aracılığıyla karşılanmaktadır. Diğer bir deyişle, örgütler insan yaşantısının yeri doldurulamaz bir parçası durumundadır. Ancak, insanların ya da toplumların gereksinimleri sona ermediği gibi giderek büyük bir hızla artmaktadır. Bu nedenle, insanların çok sayı ve çeşitteki örgütlerden istekleri sürekli olarak artmakta ve yeni istekler de ortaya çıkmaktadır. Doğal olarak, günümüzde kamu kurumlarından da vatandaşların istekleri artmaktadır. Artık vatandaşlar dana az vergi ile daha kaliteli, daha breli ve daha geniş hizmetler beklemektedirler. Ancak, kamu kurumlarının artan talepleri karşılamak misyonu; toplumların ekonomik, sosyal ve politik açılardan gelişmelerine ve daha karmaşık hale gelmelerine dayalı olan zor sorunların ve görevlerin üstesinden gelmelerini gerektirmektedir. Söz konusu önemli sorun ve görevlerin başarılması ise, daha verimli ve etkili bir yönetim fonksiyonunu gerektirmektedir. Böyle bir çalışmanın gerçekleştirilmesinde yönetim işlevinin temel fonksiyonlarından olan yönetsel karar verme süreci çok önemli bir role sahiptir. Ancak, kamu yönetimi karar sürecinin adı geçen talepleri karşılamak üzere etkili bir işleyişe sahip olduğu söylenemez. Çünkü, kamu kurumlarının örgütsel yapı ve kurallarının fazlalığı, katı merkeziyetçilik, örgütsel hedeflerin net olmayışı ve kırtasiyecilik gibi kamu yönetiminin kendine özgü nitelikleri karar verme sürecinin etkililiğine engel olmaktadır. Adı geçen sorunlara çeşitli çözüm önerileri olmakla birlikte kısmi yüzeysel ve varolan yapı ve süreçleri koruyucu önlemler almak yerine, köklü değişikliklerle günümüzün sürekli ve çok hızlı bir değişim gerektiren koşullarına ayak uydurmak ve başarılı olmak kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bu ise, değişim mühendisliği çalışmaları ile köklü ve baştan bir değişim başlatıp örgütsel yapı ve süreçleri yeniden tasarlamak ve böylece etkili kararlar almakla sağlanabilir.uı Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, kamu yönetimi karar sürecinin yapı ve işleyişini inceleyerek sorunlarını ortaya koymak ve bu sorunlara çözüm sunabilmek için değişim mühendisliği yaklaşımı çerçevesinde öneriler getirmektir. Bu nedenle, ilk bölümde örgütsel karar verme sürecinin genel kapsam ve nitelikleri incelenerek kamu yönetimi karar sürecinin sorunlarının tespiti için bir zemin oluşturulmuştur. îkinci bölümde, kamu yönetimi karar sürecinde yaşanan sorunların belirlenebilmesi amacıyla, kamu yönetimi ile özel sektör yönetimi karşılaştırılmış ve varolan farklılıklar ve bunların kamu yönetimi karar sürecine yansıması ile ortaya çıkan sorunlar irdelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, değişim mühendisliği yaklaşımının tanımı ve özellikleri ile birlikte özel sektör uygulamalarından nasıl yararlanılabileceği, kamu sektöründe bu yaklaşımın uygulanmasında ne gibi sorunların olabileceği ve bu yaklaşım çerçevesinde kamu yönetimi karar sürecinde adı geçen sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Son olarak ise, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Bu çalışmanın, değişim mühendisliği yaklaşımı çerçevesinde kamu yönetimi karar sürecinin sorunlarına çözüm getirilmesi ve etkili kararlarla örgütsel basanlara ulaşılması konusunda yardımcı olmasını ümit ederiz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Today, all necessities of humans are met by means of organisations. In other words, organisations are irreplaceable parts of humans' living. However, humans' necessities do not come to an end, but they increase very rapidly. Therefore, humans' demands from organisations which have many kinds increase continually and new demands are also rising. Naturally, today citizens' demands from public agencies also increase continually. Citizens expect much more services which must be more qualified, faster and more widespread with lower taxes. However, public agencies' mission which has the meaning of meeting increasing demands requires coping with difficult problems and duties that are depending on economic, social and political development and confusion of societies. Coping with mentioned important problems and duties requires an administration function which must be more efficient and effective. In the realisation of such a task, organisational decision-making process which is one of the main functions of administration phenomenon has a very important role. However, it can not be said that decision-making process belongs to public administration is effective in meeting mentioned demands. Because, having too much formal rules and structures in public agencies and public administrations' original characteristics such as rigid centralisation, vagueness of organisational goals and red- tape prevent effectiveness of decision-making process. It can be find various solutions to the mentioned problems. But, instead of finding partial, superficial solutions and measures protecting existing structures, radical changes is a vital necessity for keeping up with today's conditions changing very rapidly. This aim can be obtained by means of business process reengineering which requires planning all organisational structures and processes from the beginning and radically. Thus, effective decisions can be obtained. Therefore, this study's aim is bringing out problems of public sector's decision making process by means of examining structure and operations of that process andalso presenting various suggestions for solving mentioned problems according to business process reengineering perspective. So, in the first chapter, it has been dwelled on definition and characteristics of organisational decision-making process and a platform has been constituted for determining problems of decision-making process in public administration. In the second chapter, for the aim of defining various problems of decision making process in public organisations, private sector and public sector have been compared and existing differences and problems stemming from reflection of these differences on public sector decision-making process have been discussed. In the third chapter, definition and characteristics of business process reengineering, how it can be benefited from private sector's business process reengineering experiences, which obstacles can rise in public sectors' application of this technique, and which solutions can be produced for problems of decision-making process in public sector have been presented. Lastly, conclusion of this study and various suggestions have been presented. We hope that this thesis can be helpful in producing radical solutions for problems of decision-making process in public sector and in obtaining organisational success by means of effective decisions according to business process reengineering perspective.