Lombel disk hernili hastalarda bentonit fono-forezinin ağrı, yaşam kalitesi ve uyku üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of bentonite phonophoresia on pain,quality of life and sleep in patients with lombel disc hernia
  1. Tez No: 818886
  2. Yazar: ZEYNEP ESRA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fizik tedavide kullanılan ultrason tedavisin etkisini gösteren çeşitli çalışmalar vardır. Bu çalışmaya mekanik kronik bel ağrısı olan,18-65 yaş arasındaki 135 kişi dahil edil-miştir. Jel grubu, bentonit grubu ve plasebo grubu olarak 45`er kişiden oluşan 3 ayrı grup randomize edilmiştir. Basit randomizasyon ile üç gruba ayrılan gönüllülerden 1. gruba sürekli ultrason ve egzersiz tedavisi, 2. gruba bentonit fonoforezi ve egzersiz tedavisi ve 3. gruba plasebo ultrason ve egzersiz tedavisi, ultrason verilmeksizin cihaz kapalı konumda (plasebo) aynı işlem uygulanarak gruplandırılmıştır. Tüm gruplarda bulunan gönüllüler, 21 seans ve her seansta 7 dakika olmak üzere (lokal deri üzerine uygulanacak başlık ile) ultrason tedavisine alınmıştır. Her üç grupta klinik değerlen-dirmeler ve tedavi uygulamaları tek bir hekim tarafından yapılmıştır. Hastaların ölçüm-leri; tedaviye başlamadan, tedavi bitiminde ve tedaviden 3 ay sonraki ağrı dereceleri, yaşam kaliteleri ve uyku durumları ölçekler yardımıyla tespit edilmiştir. Ağrı için Numerik Ağrı Skalası, Yaşam Kalitesi için Short Form 36 (SF-36) ve uyku değerlendirmesi için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. İstatistik programı olarak SPSS 21 sürümünü kullanılmıştır, grupların dağılımı Shapiro Wilk testiyle belirlenmiştir. Grupların analizi Repeated Measures One Way ANOVA ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several studies showing the effects of ultrasound therapy used in physical therapy. This study included 135 people between the ages of 18-65 with mechanical chronic low back pain. The gel group, bentonite group, and placebo group were ran-domized into 3 separate groups, each consisting of 45 individuals. Volunteers, who were divided into three groups by simple randomization, were grouped with continu-ous ultrasound and exercise therapy in the 1st group, bentonite phonophoresis and exercise therapy in the 2nd group, and placebo ultrasound and exercise therapy in the 3rd group, with the device in the off position (placebo) without ultrasound. Volunteers in all groups were subjected to ultrasound treatment (with a cap to be applied on the local skin) for 21 sessions and 7 minutes per session. Clinical evaluations and treat-ment practices in all three groups were performed by a single physician. Measurements of the patients; at the start of treatment, at the end of treatment and 3 months after tre-atment,pain levels, quality of life and sleep status were determined with the help of scales. Numeric Pain Scale (NPS) for Pain, Short Form 36 (SF-36) for Quality of Li-fe, and Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) were used for sleep assessment. SPSS version 21 was used as the statistical program, the distribution of the groups was de-termined by the Sha-piro Wilk test. Analysis of the groups was done with Repeated Measures One Way ANOVA.