Kültür coğrafyası açısından Tokat-Erbaa örneği
Tokat-Erbaa example in terms of cultural geography
- Tez No: 818949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MERTOL, DOÇ. DR. CEMİLE BAHTİYAR KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Erbaa ve çevre köylerinde küreselleşen dünyaya göre hala özgünlüğünü koruyan kültürel akımlar bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında Erbaa şehir merkezi ve yakın köylerinden olan Kale, Üzümlü, Tanoba, Akça, Gökal, Osmanköy, Keçeci köylerinde incelemeler yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Erbaa yöresine ait fiziki coğrafya unsurları ele alınmıştır. İkinci bölümde yöreye ait beşerî ve sosyal coğrafya unsurları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Erbaa ve köylerine yönelik maddi kültür unsurları (coğrafi görünüm, giyim kuşam alışkanlıkları, yeme içme kültürü) incelenmiştir. Dördüncü bölümde yöreye ait manevi kültürel unsurlara (doğum, düğün, ölüm gibi) yer verilmiştir. Maddi kültür ögeleri üzerine litaratür taraması yapılmış olup gezi gözlem yöntemi ile bölgenin fotoğrafları çekilmiştir. Manevi kültürel ögeleri üzerine ise litaratür taraması, gezi gözlem ve görüşme formları vasıtasıyla unsurlar incelenmiştir. Bu çalışma, Erbaa şehir merkezi ve çevresindeki köylerin maddi ve manevi kültürel unsurlarını coğrafi bakış açısıyla ele alan ilk tez olması sebebi ile literatüre katkı sağlaması açısından önemli yer tutmaktadır. İnsan ve mekan olgusu kültürel mirasın ortaya çıkmasında en önemli etmendir. Çalışma sahasındaki farklı kültürel unsurların ele alınması bu açıdan önemlidir. İki yıl gibi zamanın ürünü olan bu eser Erbaa ve çevresindeki köylerin kültürel unsurlarını araştırmak isteyen bireyler için önemli bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
There are cultural movements in Erbaa and its surrounding villages that still maintain their originality according to the globalizing world. In this thesis study, investigations were carried out in the city center of Erbaa and the nearby villages of Kale, Üzümlü, Tanoba, Akça, Gökal, Osmanköy, Keçeci villages. In the first part of the study, the physical geography elements of the Erbaa region were discussed. In the second part, the elements of human and social geography belonging to the region were examined. In the third part, the material culture elements (geographical appearance, clothing habits, eating and drinking culture) for the military men and their villages were examined. In the fourth part, the spiritual cultural elements of the region (such as birth, wedding, death) are included. A literature survey was conducted on material cultural items and photographs were taken using the gezi observation method. On the other hand, the elements were examined on their spiritual cultural elements through the literature survey, sightseeing observation and interview forms. Since this study is the first thesis that deals with the material and spiritual cultural elements of the Erbaa city center and the surrounding villages from a geographical point of view, it holds an important place in terms of contributing to the literature. The phenomenon of people and space is the most important factor in the emergence of cultural heritage. It is important to address the different cultural elements in the field of study in this respect. This work, which is the product of two years of time, is an important resource for individuals who want to research the cultural elements of Erbaa and the surrounding villages.