Çocuklarda inferior alveolar sinir bloğu anestezisi uygulaması sırasında video gözlükler ile görsel-işitsel distraksiyon metodunun ve eksternal soğuk ve titreşim uygulamasının ağrı ve kaygı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of audiovisual distraction method with video glasses and external cold-vibration application on pain and anxiety during ınferior alveolar nerve block anesthesia in children
  1. Tez No: 818967
  2. Yazar: AYBÜKE İPEK ATİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BOLACA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ve eksternal soğuk-titreşim (Buzzy® cihazı) ile uygulanan distraksiyon teknikleri ve kontrol grubu olarak anlat-göster-uygula davranış yönlendirme tekniğinin (AGU) çocuk hastalarda inferior alveolar sinir bloğu (İASB) anestezisi uygulaması sırasında oluşan kaygı ve ağrı üzerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: İASB anestezisi endikasyonu bulunan, 6-12 yaş arası 120 çocuk hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Randomize olarak üç gruba ayrılan hastalarda İASB anestezisi uygulaması sırasında meydana gelen kaygı ve ağrının değerlendirilmesi amacıyla oksijen satürasyonu (SpO2), nabız, Face Legs Activity Cry Consolability Ağrı Skalası (FLACC), Wong Baker Ağrı Derecelendirme Skalası (WBS) ve Görsel Analog Skalasından (VAS) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of Virtual Reality (VR) glasses and external cold-vibration (Buzzy® device) distraction techniques on dental anxiety and pain, and compare them with tell-show-do technique as a control group during the inferior alveolar nerve block (IANB) anesthesia in pediatric patient. Method: A total of 120 pediatric patient (age between 6-12) requiring IANB were included in the study. Patients were randomly divided three groups, then dental anxiety and fear were evaluated using oxygen saturation (SpO2), pulse rate, Face Legs Activity Cry Consolability Scale (FLACC), Wong-Baker Faces Scale (WBS) and Visual Analog Scale (VAS) during the procedure of IANB anesthesia.