Concept of violence as refledted in Edward Bond's Saved and Lear
Saved ve Lear oyunları bağlamında Edward Bond'un şiddet kavramı
- Tez No: 81897
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Edward Bond yazarlık kariyeri boyunca şiddetin uç noktalarını toplumsal bilinci harekete geçirmek ve varolan sistemi geliştirmek için irdelemiştir. Bu tezin amacı; yazarın şiddete karşı olan tavrını Saved ve Lear oyunları çerçevesinde değerlendirmektir. Giriş bölümünde şiddetin sosyo-psikolojik tanımı ve tarihsel süreç içinde yazarlar tarafından nasıl ele alındığı irdelenmiştir. İzleyen bölümlerde Edward Bond'un şiddet temasını ele alış biçimi, günümüz toplumunda şiddet olgusunun sebep ve sonuçları Saved ve Lear oyunları bağlamında detaylı bir biçimde incelenmiştir. Kariyeri süresince ahlaki bozulmayı ve şiddet temasını bütün açıklığı ile sunmasından dolayı eleştirilmiş olan, Bond'un asıl amacının sistemi sorgulayıp geliştirilmesini sağlayarak şiddetin ve ahlaki bozulmanın engellenmesine katkıda bulunmak olduğu gözlemlenmiş ve bu konu sonuç bölümünde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In his dramatic career, Edward Bond has emphasized violence by presenting it in all its severity instead of disregarding this phenomenon. Furthermore he has presented extreme forms of violence in his plays in order to awaken a social consciousness for improving the existing system. The main concern of this thesis is to evaluate Bond's concept of violence as it appears in his plays Saved and Lear. In the introduction part, a socio-psychological definition of violence and how it is handled by dramatists writing in different centuries is discussed. In the following chapters, Bond's plays, Saved and Lear are studied in detail to discuss the causes and consequences of violence in contemporary society. As the conclusion contends, the playwright's aim has been to contribute to the improvement of the system by questioning it in order to prevent the increasing of violence.