Development and characterization of peptide modified bioactive membrane for regeneration of corneal endothelial tissue
Kornea endotel dokusunun rejenerasyonu için peptit modifiye biyoaktif membranın geliştirilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 818977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mevcut kornea transplantasyonu teknikleriyle ilgili donör eksikliği, ret veya hastalık bulaşma riski gibi dezavantajlar nedeniyle, kornea dokusunun rejenerasyonu için yeni tedavilerin üretilmesi için hala acil bir ihtiyaç bulunmaktadır. Özellikle, kornea endoteli hasarından kaynaklanan körlük ve görme kayıplarına bağlı problemlerin de üstesinden gelinmesi gerekmektedir. Bunları göz önünde bulundurarak, kornea dokusu mühendisliği, etkili kornea dokusu eşdeğerlerinin geliştirilmesine yönelik alternatif ve yenilikçi yaklaşımlar sağlama konusunda umut verici bir potansiyele sahip olabilir. Peptitler, biyomimetik ve biyoaktif malzeme yüzeylerinin oluşturulmasına izin verir, bu nedenle peptid ile modifiye edilmiş yapı iskeleleri, doku mühendisliğinde popüler bir araştırma konusu haline gelmiştir. Burada, amacımız, kornea endoteli dokusuna özgü peptitlerin sentezlenmesi, bu peptitlerin oluşturulan polivinil alkol (PVA)-ksantan sakızı (KS) membranları üzerine konjuge edilmesi, peptit konjugasyonunun karakterize edilmesi ve ayrıca kornea endotel doku mühendisliğinde kullanım için bu peptit konjuge yapıların hücresel canlılık üzerindeki etkisinin tanımlanmasıdır. İlk olarak, geliştirilen PVA-KS membranlar üzerindeki peptit konjugasyonunu doğrulamak için, peptit konjuge numuneler Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM), Enerji Dağılımlı X-Işını Spektroskopisi (EDX), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve X-ışını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) analizleri ile karakterize edildi. Mevcut çalışmanın karakterizasyon sonuçları, sentezlenen peptitlerin PVA-XG membranlara başarıyla konjuge edildiğini gösterdi. Ayrıca, bu peptit ile modifiye edilmiş membranların insan kemik iliğinden türetilmiş mezenkimal kök hücrelerin (iMKH'ler) canlılığı ve çoğalması üzerindeki etkisi, MTT analizi ve Canlı/Ölü boyama tahliline göre değerlendirildi. Hücre canlılığı deneylerinin bulguları, geliştirilen peptit konjuge membran yapılarının iMKH'ler üzerinde toksik bir etkiye neden olmadığını ortaya koydu. Genel olarak, bu çalışmanın sonuçları, biyoaktif peptit modifiye PVA-XG membranların, kornea endoteli doku mühendisliği için kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu tez çalışmasının bu tür sonuçlarının kornea endotelinin rejenerasyonu ile ilgili daha sonraki araştırmalara yardımcı olacağına ve ışık tutacağına kuvvetle inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of the drawbacks related with the current corneal transplantation techniques such as donor shortage, rejection or disease transmission risk, there is still an urgent requirement in order to produce new treatments for regenerating corneal tissue. Specially, it is also necessary to overcome the problems related with the blindness and vision losses originating from damage to corneal endothelium. By considering these, corneal tissue engineering might possess an encouraging potential to ensure alternative and innovative approaches toward the development of effective corneal tissue equivalents. Peptides allow to the creation of biomimetic and bioactive material surfaces, thus peptide-modified scaffolds have become a popular subject of research in tissue engineering. Herein, our objective was to synthesize the corneal endothelium tissue-specific peptides, to conjugate these peptides on created polyvinyl alcohol (PVA)-xanthan gum (XG) membranes, to characterize the peptide conjugation and also to define the influence of those peptide conjugated structures on cellular viability to utilize in corneal endothelium tissue engineering. First, for confirming the peptide conjugation on developed PVA-XG membranes, peptide conjugated samples were characterized based on the Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray (EDX) Spectroscopy, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) analysis. Characterization findings of the current study showed that synthesized peptides were successfully conjugated onto the PVA-XG membranes. Moreover, the influence of these peptide-modified membranes on the viability and proliferation of human bone marrow derived mesenchymal stem cells (hMSCs) was assessed with respect to the MTT analysis and Live/Dead staining assay. Findings of the cell viability experiments revealed that the developed peptide conjugated membrane structures did not cause a toxical effect on hMSCs. Overall, results of this study indicated that bioactive peptide modified PVA-XG membranes possess the potential to be utilized for tissue engineering of corneal endothelium. Also, it is strongly believed that such results from this thesis study will aid and shed light on the further research relating to the regeneration of corneal endothelium.