Sağlık hukukunda intörnlük
Internship in health law
- Tez No: 818984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MELİH ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Uygulamada intörn veya intörn hekim olarak adlandırılan tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin, klinik deneyim eğitimleri kapsamında, sağlık hizmeti sunumuna nasıl katıldıkları konusunda kanuni boşluklar yer almaktadır. Sağlık hizmeti ve tıbbi faaliyet kavramlarının önem taşıdığı bu noktada, intörn hekimlerin sağlık hizmeti sunucuları arasında yer alıp almaması, sağlık hizmeti sunumuna ilişkin yetkilerini etkilemektedir. Türk hukukunda intörn kavramına açıkça yer verilmemekte ve tıp fakültesi müfredatlarında akademik özgürlük ve bilimsel gelişim yönünden intörnlerin eğitimleri ve yetkileri sınırlandırılmamıştır. İntörnlerin özellikle son sınıfta alacakları eğitim ile tıbbın dayandığı bilimler hakkında yeterli klinik deneyime sahip olmaları önem arz etmektedir. Yeterli klinik deneyim kavramı, öğrencilerin karşısına çıkabilecek her türlü vakıada temel düzeyde yorum yapabilmesini, mesleki disiplini ve mesleki uygulamaların edinilmiş olması anlamına gelmektedir. Bu noktada intörnlerin üniversitelerde sağlık hizmeti sunumuna bir sağlık çalışanı gibi katıldıkları, hatta tıbbi faaliyet içeren uygulamaların intörnler tarafından yapıldığı görülmektedir. İntörnlerin sağlık hizmeti sunumunda nasıl rol aldıkları ve yetkileri önem arz etmektedir. Tıpkı intörnler gibi sağlık alanında okuyan ancak uygulamalı eğitimleri kapsamında dönem arası staj veya mezuniyet öncesi klinik eğitimlerini tamamlamakla yükümlü olan öğrencilerin de uygulamalı eğitimlerinin hangi kapsamlarda kaldığı, hukuki statülerinin ne olduğu ve yetkilerinin Kanuni bir dayanakla sağlanıp sağlanmadığı önemlidir. Kanuni bir dayanak olmadan intörnlere ve stajyerlere yaptırılan uygulamalar, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Henüz hekim olmamış veya mesleki diplomalarını edinmemiş öğrencilerin tıbbi müdahale veya tıbbi faaliyet kapsamında yapılacak uygulamalara izin verilmesi hukuka aykırılığı da beraberinde getirmektedir. Tıbbi müdahale ve tıbbi faaliyette bulunabilecek kişiler kanunda sınırlı sayıda ve yetkileri dahilinde sayılmıştır. Bu noktada intörnlerin veya sağlık bölümlerinden mezun olacak diğer öğrencilerin sağlık hizmeti sunumuna katkı sağlayan kişi statüsü ve yetkileri göz önüne alınarak intörnlük faaliyetlerinin hukuki çerçevesi dikkatle değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In practice, there are legal gaps regarding how final-year medical students, referred to as interns or intern physicians, participate in the provision of healthcare services within the scope of the training they receive for their clinical experience. Determining whether or not intern physicians are among the health service providers within the concepts of health service and medical activity is important, and it will affect their authority regarding the provision of health services. Turkish law does not explicitly include the concept of interns and the curricula of medical faculties do not limit the training and powers of interns in terms of academic freedom and scientific development. It is important for interns to have sufficient clinical experience in the sciences on which medicine is based, especially with the education they will receive in their final year. The concept of adequate clinical experience means that students should be able to make comments at a basic level in cases that students may encounter and that professional discipline and professional practices should be acquired. At this point, it is seen that interns participate in health services at universities as healthcare workers, and even participate in practices involving medical activities. The role and authority of interns in health service delivery are important. As interns, it is significant to determine the scope of practical training of students studying in the health field, who are obligated to complete an inter-semester internship or pre-graduation clinical training, within the scope of their practical training, what their legal status is and whether their authority is provided by a legal basis. Practices that are imposed on interns and trainees without a legal basis bring along many problems. Allowing students, who are not yet physicians or who have not yet obtained their professional diplomas, to perform medical interventions or medical activities is unlawful. The individuals who can perform medical interventions and medical activities are listed in the law in limited numbers and within their authorizations. From this angle the legal framework of the internship activities should be carefully evaluated, taking into account the status and authority of interns or other students who will graduate from health departments as individuals persons who contribute to the provision of health services.