Bulaşıcı hastalıkların seyrinin tahmini için verilen matematiksel modellerin analizi
Analysis of the supplied mathematical models for prediction of the progress of communicable diseases
- Tez No: 818985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikli olarak bulaşıcı hastalıkların matematiksel modellemesinde kullanılan kompartıman modellere değinilmiştir. Ardından incelenecek olan HIV ve AIDS hakkında genel bir bilgilendirme yapılmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 1985-2011 yıllarına ait HIV/AIDS veri seti kullanılarak, SI Modeli yardımıyla HIV virüsünün yayılması hakkında bir uygulama yapılmıştır. Bu çalışmada verilere betimsel istatistik, normal dağılım ve korelasyon analizleri yapılmıştır. İncelemeler için MATLAB R2020b ve IBM SPSS Statistics 20 paket programlarından destek alınmıştır. SPSS analizleri sonucunda AIDS normal dağılım göstermiş, HIV normal dağılmamıştır. Korelasyon analizi sonucunda AIDS ve HIV arasında 0.868 ile yüksek ve pozitif yönlü bir korelasyon elde edilmiştir. MATLAB programı yardımıyla HIV virüsünün yayılma hızı tahminine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, primarily the compartment models used in the mathematical modeling of infectious diseases are mentioned. Afterwards, a general information was given about HIV and AIDS, which will be examined. Using the HIV/AIDS data set for the years 1985-2011 published by the Ministry of Health, an application was made about the spread of HIV virus with the help of the SI Model. In this study, descriptive statistics, normal distribution, and correlation analyzes were performed on the data. Support was obtained from MATLAB R2020b and IBM SPSS Statistics 20 package programs for analysis. As a result of SPSS analysis, AIDS showed a normal distribution, HIV was not normally distributed. As a result of the correlation analysis, a high and positive correlation of 0.868 was obtained between AIDS and HIV. With the help of the MATLAB program, the spread rate of the HIV virus is included.