Viyolonsel için başlangıç metotlarının incelenmesi ve yeni örneklerle bir metot-derleme önerisi
A review of beginning methods for the cello and a method-compilation proposal with new examples
- Tez No: 818986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKTUĞ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, ülkemizdeki konservatuvarların viyolonsel dersi müfredatlarında yer alan başlangıç metotlarının içerik ve işlevsellik açısından, günümüzdeki eğitim koşulları ve öğrencilerin gereksinimleri göz önünde bulundurarak en verimli şekilde nasıl yararlanılabilir? sorusundan yola çıkmış, viyolonsel eğitiminin birinci yılında uygulanabilecek bir metot-derleme önerisi sunmayı amaçlamıştır. Araştırma ülkemizdeki konservatuvarlarda viyolonsel eğitiminin -birkaç istisna dışında- 5. sınıfta başladığını ve müfredatlarda ise ağırlıklı olarak erken dönem viyolonsel metotlarına yer verildiğini göstermiştir. Birinci bölümde, çalgı seçimi, temel teknikler, entonasyon, müzikal becerilerin gelişimi, çalışma alışkanlığının kazanılması gibi viyolonsel eğitiminin temel prensipleri ele alınmış ve 1741 yılında Michel Corrette'nin viyolonsel için yazmış olduğu ilk çalışmadan bu yana metotlarda gerçekleşen teknik, müzikal, performans ve öğretim yaklaşımındaki dönüşüm genel bir bakış açısıyla sunulmuştur. Metot-derleme önerisini oluşturan temel unsurların incelendiği ikinci bölümde, viyolonsel metotlarının içerik ve işlevsellik açısından öğrencilerin gereksinimlerine ne kadar yanıt verdiğini, kişisel deneyimleri de dikkate alarak seçili örnekler üzerinden aktarmış, inceleme sonucunda elde edilen tüm bu bilgiler ile metot-derleme önerisinin zemini oluşturulmuştur. Bölümün devamında ise metot-derleme önerisinin içeriği ve öğretim yaklaşımına ilişkin incelemeye yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise viyolonsel eğitiminin birinci yılında uygulanabilecek içerikte bir metot-derleme önerisi sunulmuştur. Temel tekniklerin oluşturulmasını hedefleyen metot-derlemesi, beceri dizisinin sunumunda hazırlanma, pekiştirme ve sergileme sürecini takip etmiş, öğrencinin ilk ses üretimini gerçekleştirdiği boş tel arşe çalışmalarından başlayarak performans sergilemeyi doğal bir alışkanlık olarak edinmesine özen gösterilmiştir. İçeriğini ise sade bir anlatımla dengeli bir akışta sunmayı hedeflemiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler ve viyolonsel dersi müfredatlarında yer alan kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan bu metot-derleme önerisi, günümüzdeki eğitim koşulları ve öğrencilerin gereksinimleri göz önünde bulundurularak güncel bir bakış açısı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the beginning methods in the cello lessons curriculla of the state conservatories in our country can be utilized in the most efficient way in terms of content and functionality, considering the current educational conditions and the needs of the students. The research has shown that cello education in conservatories of our country starts in the 5th grade -with a few exceptions- and that the early period cello methods are mainly included in the curricula. In the first chapter, the basic principles of the cello education such as instrument selection, fundamental techniques, intonation, the development of musical skills and the acquisition of practising habits and the techniques, musicality, performance and teaching approach that has taken the place in methods since the first work written by Michel Corrette for the Cello in 1741 transformation is presented from a general point of view. In the second chapter, where the basic elements constituting the method-compilation proposal are examined, it has been conveyed how cello methods respond to the needs of the students in terms of content and functionality, by taking personal experiences into account, through selected examples and with all this information obtained as a result of the examination, the basis for the method-compilation proposal is formed. The following part of the chapter provides an examination of the content and teaching approach of the method-compilation proposal. In the third chapter, a method-compilation proposal that can be applied in the first year of cello education is presented. The method-compilation aiming at the creation of fundamantel techniques followed the preparation, reinforcement and display process in the presentation of the skill sequence, and attention was paid to make it a natural habit for the student to perform, starting from the open string studies in which he made the first sound production. It aimed to present its content in a balanced flow with a simple narrative. This method-compilation proposal, which was prepared by utilizing the information obtained as a result of the research and the sources in the cello lesson curricula, aims to present an up-to-date perspective by considering the current education of conditions and the needs of the students.