Analysis of 400-KW grid-connected PV farm under different load condition
400-KW şebeke bağlantılı PV enerji santralin farklı yük koşulları altında analizi
  1. Tez No: 819021
  2. Yazar: SAMIN SARRAF BOSHROUEI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA FARSADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nüfus artışı enerji talebini yükseltmektedir; bu durum prensip olarak enerjinin üretim ve dağıtımını artırabilir. Dünya ilerleme kaydettikçe temiz, yeşil ve sürdürülebilir enerji kaynakları dikkat çekmeye başlamıştır.“Dünyamızı Dönüştürmek: Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi”nden SDG 7 (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi), 2030'un sonuna kadar herkesin modern, sürdürülebilir, güvenilir ve uygun fiyatlı enerjiye erişebileceğini güvenceye almaya amaçlar. Bu çalışma, 400 kW'lık şebeke bağlantılı bir fotovoltaik (PV) sistemi simüle ve analiz etmeyi hedeflemektedir. Spesifik olarak, sunulan sistem için geçerli bir performans aralığı bulmaya amaçlanmıştır. Sistem, 100 kW kapasiteli dört adet PV dizisinden oluşmaktadır. PV dizileri, bireysel maksimum güç noktası izleyicilerinin (MPPT) bulunduğu DC/DC yükseltici dönüştürücüye bağlanır. MPPT'nin kullanılması, sistemin PV dizisinin maksimum üretkenliğini çıkarmasını sağlar. Maksimum güç noktasını bulmak için Perturb and Observe (P&O) tekniği kullanılmıştır. Simüle edilmiş sistemde, birlik güç faktörü altında 500 V DC'yi 260 V AC'ye dönüştürmek için üç fazlı bir gerilim kaynağı dönüştürücü (VSC) kullanılmıştır. Ayrıca, dönüştürücüyü elektrik şebekesine bağlamak için 400 kVA 260 V/25 kV kapasiteli üç fazlı bir kuplaj transformatörü tasarlanmıştır. Simüle edilmiş elektrik şebekesi, 25 kV dağıtım besleyici (feeder) ve 120 kV eşdeğer iletim sistemi içeren tipik bir Kuzey Amerika şebekesidir. Bu çalışmada hem aktif hem de reaktif yükler incelenmiştir. Sistem, farklı yük profillerine sahip seri ve paralel RLC yükleri gibi farklı yük koşullarında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Population growth is driving up power demand; this, in principle, can give rise to energy production and distribution. Clean, green, and sustainable energy sources have drawn attention as the world has advanced. SDG 7 (Sustainable Development Goals) from“Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development”assures that by the end of 2030, everyone will have access to modern, sustainable, reliable, and affordable energy. This study aims to simulate and analyze a 400 kW grid-connected photovoltaic (PV) system. Specifically, we aim to find a valid performance range for the presented system. The system is made up of four PV arrays with a capacity of 100 kW. The PV arrays are connected to DC/DC boost converter where the individual maximum power point trackers (MPPT) are located. Using MPPT enables the system to extract the PV array's maximum productivity. To find the maximum power point, Perturb and Observe (P&O) technique was used. A three-phase voltage source converter (VSC) is used in the simulated system to convert 500 V DC to 260 V AC while keeping a unity power factor. In addition, a three-phase coupling transformer with a capacity of 400 kVA 260 V/25 kV is designed to connect the converter to the power grid. The simulated utility grid is a typical North American grid, including a 25 kV distribution feeder and 120 kV equivalent transmission system. Both active and reactive loads were investigated in this study. The system was tested under different load conditions, such as series and parallel RLC loads with different load profiles.