Effect of biochar and compost application on reclaiming the hydrophysical properties of soil influenced by sodium salt
Sodyum tuzunun etkisinde olan toprakların hidrofiziksel özelliklerinin geliştirilmesinde biyoçar ve kompost uygulamalarının etkisi
  1. Tez No: 819046
  2. Yazar: SAPANA PARAJULI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER, PROF. DR. TOMASZ ZALESKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sera denemesi Ekim 2022'den Ocak 2023'e kadar Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde (Samsun, Türkiye) organik katkı maddelerinin (Biochar ve Compost) tuzdan etkilenen toprakların hidrofiziksel özellikleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tuzlu toprakta yüksek konsantrasyonlarda Ca ve Mg ilave edilmiş, sodik toprakta yüksek NaCl içeriği eklenmiş ve tuzlu sodik karışımı olan üç farklı toprak kullanılarak kuruldu. Deneme üç tekrarlamalı tek faktörlü Şansa bağlı tesadüf parselleri (RCPD) desenine göre yapıldı. Sonuçlar, çeşitli toprak özelliklerinde önemli değişiklikleri göstermektedir. Sodik ve tuzlu-sodik toprakta yüksek düzeyde sodyum tuzu, toprağın özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
A greenhouse experiment was conducted from Oct 2022 to Jan 2023 in the Agriculture faculty of Ondokuz Mayis University, Samsun, Turkey to study the efficacy of organic amendments (Biochar and Compost) on the hydro physical properties of salt-affected soils. Three different soils namely: Saline, Saline sodic, and Sodic were made artificially by adding the different salt contents where high concentrations of Ca and Mg were added in saline soil, and high NaCl content was added in Sodic soil and Saline sodic was the mixture of two soils. A single-factor Randomized Complete Block Design (RCBD) design with three replications was followed. The Results indicate significant alterations in various soil properties. An elevated level of sodium salt in the sodic and saline-sodic soil possesses a significant impact on the properties of the soil.