Özel gereksinimli sporcuların saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of aggression levels of special needs athletes
  1. Tez No: 819115
  2. Yazar: BEHZAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, özel gereksinimli ve sağlıklı sporcuların saldırganlık ve öfke düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini özel gereksinimi olan 300 sporcu ile 150 sağlıklı sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Gürbüz vd., (2019) tarafından geliştirilen“Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği”kullanılmıştır. Tüm analizler SPSS 25.0 programında ve 0.05 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirildi. Sağlıklı sporcuların cinsiyet değişkenine göre saldırganlık ve öfke alt boyutunda anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Özel gereksinimli sporcuların cinsiyet değişkenine göre öfke düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmamış, ancak saldırganlık alt boyutunda ise anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Sağlıklı sporcularda anne mesleği değişkenine göre öfke düzeylerinde anlamlı farklılık bulunurken (p0,05). Özel gereksinimli sporcularda ise anne mesleği değişkenine göre saldırganlık ve öfke düzeylerinde anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0,05). Özel gereksinimli ve sağlıklı sporcularda baba mesleği, kardeş sayısı, baba eğitim ve anne eğitim değişkenlerine göre saldırganlık ve öfke düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Cinsiyet, yaş ve eğitim durumu değişkenlerine göre sporcular ile özel gereksinimli sporcular arasında saldırganlık ve öfke düzeylerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, cinsiyetin özel gereksinimli sporcularda saldırganlık düzeylerini etkilediği, bunun yanında yaşın özel gereksinimli ve sporcuların öfke düzeylerini etkilediği görülmüştür. Özel gereksinimli ailelere psikolojik destek sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the aggression and anger levels of special needs and healthy athletes. The sample of the study consists of 300 athletes with special needs and 150 healthy athletes.“Aggression and Anger Scale in Sports”developed by Gürbüz et al., (2019) was used as a data collection tool in the research. All analyzes were performed in SPSS 25.0 program and at a significance level of 0.05. There was no significant difference in aggression and anger sub-dimensions according to the gender variable of healthy athletes (p>0.05). There was no significant difference in the anger levels of the athletes with special needs according to the gender variable, but a significant difference was found in the aggression sub-dimension (p0.05). There was no significant difference in aggression and anger levels in athletes with special needs according to the mother's occupation variable (p>0.05). There was no significant difference in aggression and anger levels according to father's occupation, number of siblings, father's education and mother's education variables of athletes with special needs and healthy athletes (p>0.05). No significant difference was found in the levels of aggression and anger between athletes and athletes with special needs according to gender, age and educational status variables (p>0.05). As a result, it was observed that gender affects the aggression levels of athletes with special needs, while age affects the anger levels of athletes with special needs. It is recommended to provide psychological support to families with special needs.