Endometrial kanserde PI3K/AKT/mTOR sinyal yolağını etkileyen miRNA'ların araştırılması
Investigation of miRNAs that affect PI3K / AKT / mTOR signaling pathway in endometrial cancer
  1. Tez No: 819116
  2. Yazar: HASAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE EFSUN ANTMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Endometrial kanser dünya genelinde kadınlar arasında oldukça yaygınlık gösteren bir kanser tipidir. PI3K/AKT/mTOR sinyal yolağının düzensizliği birçok kanser tipinin patogenezinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada PI3K/AKT/mTOR yolağını etkileyen miR-7-5p, miR-17-5p, miR-21-5p, miR-145-5p, miR-155-5p, miR-206, miR-221-3p ve miR-222-3p' nin endometrial kanserde in siliko analizleri ve ekpresyon düzeyleri araştırılmıştır. Bu çalışmaya endometrioid adenokarsinom tanısı almış Grade 1 (n=16), Grade 2 (n=16) ve Grade 3 (n=16) arşiv dokuları ile endometrial kanser tanısı almamış Kontrol 1 (n=16) sekretuar faz ve Kontrol 2 (n=16) proliferatif faz sağlıklı endometrium arşiv dokuları dahil edilmiştir. İn siliko analizlerle miRNA'lar ile hedef genleri arasındaki moleküler etkileşimler incelendi. İn siliko analizlerle miR-7-5p'nin hedefleri PIK3CD, PIK3R3, PIK3CB ve AKT3, miR-17-5p'nin hedefleri PIK3R1 ve AKT3, miR-21-5p'nin hedefi PIK3R1, miR-125b-5p'nin hedefi PIK3C2B, miR-145-5p'nin hedefi AKT3, miR-155-5p'nin hedefleri PIK3CA ve PIK3R1, miR-206'nın hedefi PIK3C2A, miR-221-3p ve miR-222-3p'nin hedefi PIK3R1 ve miR-223-3p'nin hedefi PIK3C2A olarak belirlendi. miRNA ekspresyon analizleri RT-PCR yöntemi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Endometrial cancer is a very common type of cancer among women worldwide. Irregularity of the PI3K/AKT/mTOR signaling pathway plays a role in the pathogenesis of many cancer types. In this study, In silico analysis and expression levels of miR-7-5p, miR-17-5p, miR-21-5p, miR-145-5p, miR-155-5p, miR-206, miR-221-3p and miR 222-3p, which affect the PI3K/AKT/mTOR pathway, were evaluated in endometrial cancer. In this study, Grade-1 (n=16), Grade-2 (n=16) and Grade-3 (n=16), archival tissues diagnosed with endometrioid adenocarcinoma, Control-1 (n=16) secretory phase and Control-2 (n=16) proliferative phase healthy endometrial archival tissues without endometrial cancer were included. In silico analyses examined molecular interactions between miRNAs and target genes. In silico analysis identified that miR-7-5p targets PIK3CD, PIK3R3, PIK3CB and AKT3, miR-17-5p targets PIK3R1 and AKT3, miR-21-5p targets PIK3R1, miR-125b-5p targets PIK3C2B, miR-145-5p targets AKT3, miR-155-5p targets PIK3CA and PIK3R1, miR-206 targets PIK3C2A, miR-221-3p and miR-222-3p target PIK3R1, miR-223-3p targets PIK3C2A. miRNA expression analysis was performed by the RT-PCR method.