Obstruktif uyku apne sendromu tanılı hastalarda non-invaziv mekanik ventilasyon (PAP) tedavisinin sistemik immün-inflamasyon indeksi üzerine etkisi
The effect of non-invasive mechanical ventilation (PAP) treatment on systemic immune-inflammation index in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 819123
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Obstruktif Uyku Apne Sendromu, PAP cihazı ile tedavi edilmektedir. PAP cihazının gösterdiği etki, hastanın titrasyon gecesi yapılan polisomnografisinde görülmektedir. Fakat uzun dönemde vücutta meydana gelen biyolojik etkiler araştırmaya açıktır. Sistemik inflamasyon indeksi (Sİİ); nötrofil sayısının platelet sayısı ile çarpılıp lenfosit sayısına bölünmesiyle elde edilen bir parametredir. Vücuttaki inflamasyonun şiddeti ve uzun dönemde takibi açısından bilgi vermektedir. Çalışmamızdaki amacımız OSAS hastalarının PAP tedavisini almadan önceki Sİİ değeri ile tedavinin 1.,3.,6. ay ve 1. yılındaki Sİİ değerlerini karşılaştırarak Sİİ'nin tedavi takibinde ne derece etkili olabileceğini göstermek idi. Çalışmamıza OSA semptomları olan 255 hasta dahil edildi. Hastalar kadın- erkek, hafif-orta-ağır OSAS, VKİ'nin 30'un altında ve üstünde olanlar olarak gruplara ayrıldı. Bu hastaların demografik verileri, laboratuvar verileri ve polisomnografi verileri değerlendirildi. Hastaların cinsiyetine göre polisomnografi sonuçlarının değişimi, cinsiyete ve tedavi süresine göre Sİİ değerinin değişimi, VKİ'ye göre Sİİ değişimi incelendi. Sİİ değerinin hangi grupta yüksek olduğu ve hangi grupta düşüş eğiliminde olduğu belirlenmeye çalışıldı. Çalışmada Sİİ ve yaş arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğu bulundu. Hastaların ilk muayenesi ve tedavi aldıktan sonraki 6.ay kontrolünde AHİ>30 olan ağır OSAS hastalarında Sİİ'de kadın ve erkek cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu gösterildi. Bunlara ek olarak OSAS tanılı ve PAP cihazı kullananların 1.ay kontrolünde Sİİ düşüşünün daha derin olduğu, 3.ve 6.aylarda yükselişe geçtiği gösterildi. Tedaviye uyum gösterenlerde Sİİ'de 6.ayda düşüş, kullanıp bırakanlarda önce düşüş sonra yükseliş, hiç kullanmayanlarda sürekli yükseliş olduğu istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen çalışmamızda klinik olarak anlamlıydı. Sonuç olarak, OSAS hastalarında Sİİ değerinin PAP tedavisi alanlarda 6 ay sonra düşme eğilimindeyken tedaviye uyum göstermeyen veya hiç tedavi almayan grupta yükselme eğiliminde olduğu gösterildi. Fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Çalışmaya alınan hastaların bazı verilerinin yetersiz olmasının bu sonuca neden olduğunu düşünülebilir. Bu nedenle randomize çok katılımcının olduğu prospektif çalışmaların planlanması gerektiğini düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The principal treatment of Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a PAP device. On the night of titration, its effect is evident in the patient's polysomnography However, the biological effects of PAP treatment in the long term are not apparent and are needed to research. Systemic inflammation index (SII) is a parameter obtained by multiplying the number of neutrophils by the number of platelets and dividing by the number of lymphocytes. It provides information about the severity of inflammation in the body and long-term follow-up. This study aimed to compare the SII values of OSAS patients before receiving PAP treatment with the SII values at the 1st, 3rd, 6th month, and 1st year of PAP treatment to demonstrate the effectiveness of SII in treatment follow-up. Our study included 255 patients with OSAS symptoms. Patients were divided into groups male-female, mild-moderate-severe OSAS, and Body Mass Index (BMI) below and above 30. Demographic, laboratory, and polysomnography data of these patients were evaluated. The change in polysomnography results according to gender, the change in SII value according to gender and duration of treatment, and the change in SII according to BMI were analyzed. It was tried to determine in which group the SI value was high and in which group it tended to decrease. The study found a statistically significant positive correlation between SII and age. There was a statistically significant difference in SII between male and female gender and in severe OSAS patients before and at the 6th month of control after the treatment. Also, the decrease in SII was more profound in the 1st month and increased in the 3rd and 6th months in OSAS patients using PAP devices. Although it was not statistically significant, it was shown that there was a decrease in SII in the 6th month in patients who complied with the treatment. However, first, a decrease and then an increase in patients who stopped using it, and a continuous increase in patients who never used it was observed. In conclusion, it was shown that the SII value in OSAS patients tended to decrease after six months in patients who received PAP treatment, while it tended to increase in the group who did not comply with the treatment or did not receive any treatment. However, the results could not reach statistical significance due to insufficient data on some patients included in the study. Therefore, further prospective randomized studies with more participants should be planned.