IVF uygulanan çiftlerde sperm sayı ortalamasının retrospektif araştırılması
A retrospective study of the mean sperm count in couples undergoing IVF
  1. Tez No: 819130
  2. Yazar: KHAYALA VALİZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Son yıllarda çocuk sahibi olmak için IVF merkezine başvuran çift sayısı giderek artmaktadır. İnfertilitenin nedenleri incelendiğinde, erkek faktörü bu nedenlerin yarısını oluşturmaktadır. IVF merkezine baş vuran erkeklerin sperm sayısını belirlemek için retrospektif çalışma yapıldı. Çalışmanın örneklemini 2010-2019 yılları arasında özel bir hastenin tüp bebek merkezine başvuran 8046 vaka oluşturdu. Vakalar 4 gruba (1. grup 21-30 yaş, 2. grup 31-40 yaş, 3. grup 41-50 yaş ve 4.grup 50+ yaş) ayrılarak her birinin sperm sayı, motilite A ve motilite B değerleri belirlendi. Yaş gruplarına göre sperm sayısı değerleri birbiri ile kıyaslandığında; 4. grupta sperm sayısının 1, 2 ve 3. gruba göre daha azalmış olduğu görüldü. Motilite A ve motilite B için benzer sonuçlar elde edildi. Sonuç olarak sperm sayı ortalaması 24x106 olarak bulundu. 50 yaş üstü erkeklerde sperm sayısı ve motilitenin diğer yaş gruplarına göre azaldığı görüldü. Yaş faktörünün sperm sayısı ve kalitesinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number of couples applying to IVF centers to have a child has been increasing. When the causes of infertility are analyzed, the male factor accounts for half of these causes. There was no significant difference between the two groups in terms of pregnancy. The study sample consisted of 8046 cases who applied to the IVF center of a private hospital between 2010 and 2019. The cases were divided into 4 groups (1st group 21-30 years, 2nd group 31-40 years, 3rd group 41-50 years and 4th group 50+ years) and sperm count, motility A and motility B values were determined. When the sperm count values were compared with each other according to age groups, it was observed that sperm count in the 4th group decreased more than the 1st, 2nd and 3rd groups. Similar results were obtained for motility A and motility B. As a result, the mean sperm count was 24x106. In men over 50 years of age, sperm count and motility decreased compared to other age groups. Age factor was found to be effective on sperm count and quality.