Taze tese ve dondurulup çözülmüş tese spermleri ile ıcsı yapılan hastalarda fertilizasyon ve gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of fermentation and pregnancy rates in patients undergoing icsi with fresh tese and frozen and thawed tese sperm
- Tez No: 819131
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Maltepe Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnfertilite en az bir yıl korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde etmeme durumudur. İnfertilite problemi yaşayan çiftlerin yarısında erkek faktörü yer almaktadır. Erkek faktörünün %8'i azospermik vakalarda görülmektedir. Bu vakalarda TESE yöntemiyle, testislerden veya reprodüktif traktusun herhangi yerinden cerrahi yöntemle sperm alınır. Bazı vakalarda TESE ile toplanan sperm hemen ICSI yapılırken bazı vakalarda dondurularak bir sonrakı ICSI'ye kadar saklanmaktadır. Çalışmamızda taze TESE ile dondurulmuş TESE uygulanan 223 vakada retrospektif olarak fertilizasyon ve gebelik durumları karşılaştırıldı. Gebelik durumları, ET oranı, fertilizasyon, 2pn, ET günleri karşılaştırıldı. Çalışma kriterlerimize uyan 223 vakanı incelerken, ET yapılan 177 vakadan (%40,1) n=71'de gebelik olmadığı halde, (%59,9) n=106'da gebelik görüldü. ET yapılma oranlarına baktığımızda, toplam 223 vakadan (%79,4) n=177' sinde ET yapıldığı halde, (%20,6) n=46 vakada ET yapılmamıştır. Araştırmamızda bulunan 223 olgunun fertilizasyon oranlarını bulmak için 2PN değerine bakıldı. Sonuç olarak (%93,3) n=208 vakada fertilizasyon oluştuğu halde, (%6,7) n=15 olguda fertilizasyon oluşmamıştır. Yapılan analiz neticesinde kullanılan sperm türü ile ET oranı arasında anlamlı bir fark tespit edildi (p=0,02; p˂0,05). Taze TESE spermleriyle ICSI yapılan olgularda ET oranı, dondurulmuş TESE spermleriyle ICSI yapılanlara göre daha yüksek olduğu görüldü. Diğer değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. Sonuç olarak, değişkenler açısından anlamlı fark bulunamadı. Fakat ET oranında anlamlı fark tespit edildi. Taze TESE spermleriyle yapılan ICSI sonucunda ET oranının daha yüksek olduğu gözlendi. Gebelik açısından iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Infertility is the inability to achieve pregnancy despite at least one year of unprotected sexual intercourse. Male factor is involved in half of the couples with infertility problems. 8% of the male factor is seen in azoospermic cases. In these cases, TESE is used to surgically remove sperm from the testicles or any part of the reproductive tract. In some cases, the sperm collected by TESE is immediately used for ICSI, while in other cases it is frozen and stored until the next ICSI. In our study, we retrospectively compared the fertilization and pregnancy status of 223 cases with fresh TESE and frozen TESE. Pregnancy status, ET rate, fertilization, 2pn, ET days were compared. When we analyzed 223 cases that met our study criteria, out of 177 cases (40.1%) in which ET was performed, n=71 had no pregnancy, while (59.9%) n=106 had pregnancy. When we looked at the rates of ET, we found that ET was performed in n=177 of 223 cases (79.4%), whereas ET was not performed in n=46 cases (20.6%). To find the fertilization rates of the 223 cases in our study, 2PN value was examined. As a result, fertilization occurred in (93.3%) n=208 cases, while fertilization did not occur in (6.7%) n=15 cases. As a result of the analysis, there was a significant difference between the type of sperm used and the ET rate (p=0.02; p˂0.05). The ET rate was higher in patients who underwent ICSI with fresh TESE sperms compared to those who underwent ICSI with frozen TESE sperms. There was no statistically significant difference in other variables. As a result, no significant difference was found in terms of variables. However, there was a significant difference in ET rate. It was observed that the ET rate was higher after ICSI with fresh TESE sperm. There was no significant difference between the two groups in terms of pregnancy.