Multipl myelom hastalarında tedavi planlaması ve tedaviye yanıtı öngörmede kemokin CCL2'nin rolü
The role of chemokine CCL2 in predicting treatment planning and response to therapy in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 819132
  2. Yazar: BALDAN HURİ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TARKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: CCL2 immün hücrelerin yönlendirilmesinde rol alarak inflamasyon, tümör gelişimi, progresyonu, metastaz ve kemoterapi direncinde rol oynayan bir kemokindir. Çalışmamızda birincil sonlanım noktası olarak sağlıklı ve hasta bireyler arasında serum CCL2 düzeyi arasında fark olup olmadığının araştırılması hedeflendi. İkincil sonlanım noktası olarak serum CCL2 düzeyinin tedavi yanıtlarının öngörülmesinde rolü olup olmadığının araştırması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hematoloji polikliniğine başvurup MM tanısı alan 39 hasta ve 38 sağlıklı gönüllü dahil edildi. CCL2 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Serum CCL2 düzeyleri hasta grubunda tanı anı, indüksiyon tedavisi sonrası, pekiştirme ve idame tedavisinin 3. ayı sonrasında çalışıldı. Verilerin analizi için SPSS 24.0 programı kullanıldı. Bulgular: Otuz dokuz MM hastasının yaş ortalaması 63,18 ±9,39 olarak hesaplandı. Kontrol grubunun yaş ortalaması ise 61,29 ±8,56 olarak hesaplandı. Hasta ve kontrol grubunda tanı anı median CCL2 değerleri sırasıyla 492 ng/L ve 227 ng/L bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: CCL2 which recruits specific immune cells is a chemokine that plays role in inflammation, tumorigenesis, tumor progression, metastasis and chemotheraphy resistance. The primary endpoint of our study is to investigate whether there is a difference between serum CCL2 level of multiple myeloma patients and healthy volunteers. The second endpoint of our study is to investigate whether serum CCL-2 level plays a role in the prediction of treatment responses. Materials and methods: Thirty-nine patients with MM who were admitted to the hematology outpatient clinic and diagnosed with MM and 38 healthy volunteers were included in this study. Serum CCL2 levels were measured by ELISA method. Serum CCL2 levels were measured in the patient group at the time of diagnosis, after induction treatment, and after 3 months of reinforcement and maintenance treatment. SPSS 24.0 program was used for data analysis. Results: The mean age of thirty-nine MM patients was 63.18 ± 9.39 years. The mean age of the control group was 61.29 ± 8.56 years. The median serum CCL2 levels at diagnosis were 492 ng/L and 227 ng/L in the patient and control groups, respectively.