Üçlü negatif ve düşük reseptör pozitifliği olan meme kanserinde androjen reseptörü prevalansı ve prognoza etkisi
Androgen receptor prevalence and prognosis in triple negative and low receptor positive breast cancer
- Tez No: 819146
 - Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇABUK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÜÇLÜ NEGATİF VE DÜŞÜK RESEPTÖR POZİTİFLİĞİ OLAN MEME KANSERİNDE ANDROJEN RESEPTÖR PREVALANSI VE PROGNOZA ETKİSİ Amaç : Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Son yıllarda gelişen tedavi yöntemleriyle sağkalım artsa da özellikle Üçlü Negatif Meme Kanserinin (ÜNMK) prognozu kötüdür. ÜNMK'de hormon reseptörlerinin negatif olması nedeniyle endokrin tedavi verilememektedir. Son yıllarda araştırılan Androjen reseptörlerinin (AR) ÜNMK tümörlerde de eksprese edildiğinin gösterilmesi androjen reseptör temelli tedavilerin araştırılmasını sağlamıştır. Bu çalışmada ÜNMK ve düşük reseptör pozitifliği olan hastalarda AR prevalansını ve prognoza etkisini incelemek istedik. Yöntem : Hastalar 01 Ocak 2009-01 Ocak 2023 tarihleri arasında onkoloji polikliniğine başvuran ve takibe alınan ÜNMK ve düşük reseptör pozitif meme kanseri hastaları retrospektif olarak incelendi. Düşük reseptör pozitifliği, ER ve/veya PR %10'dan düşük olan hastalar olarak tanımlandı. Bulgular : ÜNMK hastalarında AR pozitiflik oranı %39 olarak bulundu. Düşük reseptör pozitifliği olan meme kanseri hastalarında AR pozitiflik oranı %55 olarak bulundu. AR ekspresyonu olan grupta Ki67 daha düşük bulunmuştur (p:0,003). Ki67 için bu anlamlı fark güçlü boyanma gösteren ile boyanma göstermeyen grup arasında belirgindir (p:0,007). Grade 1 tümör derecesine sahip hastalar içerisinde AR+ boyananların yüzdesi AR- boyananlara göre anlamlı olarak daha yüksektir (p:0,007). Grade 3 tümör derecesine sahip hastalar içerisinde AR- boyananların yüzdesi AR+ boyananlara göre daha yüksektir (p:0,007). AR+ hastalarda OS 124,54 ±10,23 ay, AR- hastalarda 113,41±7,96 olarak bulundu. AR+ ve AR- hastalar arasında OS açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p:0,7). Sonuç : ÜNMK'de AR+ oranı %39 olarak bulunmuş ve literatürdeki diğer çalışmalarla benzerlik göstermektedir. Düşük reseptör pozitifliği olan hastalarda AR+ oranı %55 olarak gösterilmiştir. AR temelli tedaviler için ek çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar kelimeler : Meme kanseri, Üçlü negatif meme kanseri, Androjen reseptörü, düşük reseptör pozitifliği olan, genel sağkalım
Özet (Çeviri)
ANDROGEN RECEPTOR PREVALENCE AND PROGNOSIS IN TRIPLE NEGATIVE AND LOW RECEPTOR POSITIVE BREAST CANCER Objective : Breast cancer is the most common cancer in women. Although survival has increased with the treatment modalities developed in recent years, the prognosis of Triple Negative Breast Cancer (TNBC) is poor. Because hormone receptors are negative in TNBC, endocrine therapy cannot be given. Androgen receptors (AR), which have been investigated in recent years, have been shown to be expressed in TNBC tumours, which has led to the investigation of androgen receptor-based therapies. In this study, we aimed to investigate the prevalence of AR and its effect on prognosis in patients with TNBC and low receptor positivity. Method : TNBC and low receptor positive breast cancer patients who were admitted to the oncology outpatient clinic and followed up between 01 January 2009 and 01 January 2023 were retrospectively analysed. Low receptor positivity was defined as patients with ER and/or PR less than 10%. Results : AR positivity rate was found to be 39% in TNBC patients. AR positivity rate was 55% in breast cancer patients with low receptor positivity. Ki67 was found to be lower in the AR expression group (p:0.003). This significant difference for Ki67 was evident between the group with strong staining and the group without staining (p:0.007). Among patients with Grade 1 tumour grade, the percentage of AR+ staining was significantly higher than AR- staining (p:0,007). Among patients with Grade 3 tumour grade, the percentage of AR- stained patients was significantly higher than AR+ stained patients (p:0,007). OS was 124.54±10.23 months in AR+ patients and 113.41±7.96 months in AR- patients. There was no significant difference in OS between AR+ and AR- patients (p:0,7). Conclusion : The AR+ rate in TNBC was found to be 39% and is similar to other studies in the literature. In patients with low receptor positivity, the AR+ rate was shown to be 55%. Additional studies are needed for AR-based therapies. Key words : Breast cancer, triple negative breast cancer, androgen receptor, low receptor positivity, overall survi