Çocuk kitapları ve anne-babanın bu konudaki tutumları üzerine bir inceleme
A Research on children's books and parents relevant behavior
- Tez No: 81914
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
11 QZET Çocuk kitaplarının bazı özellikleri çocuk gelişimi için çok önemlidir. İyi bir çocuk kitabı çocuğun ilgisini, dil gelişimini, estetik duygusunu, duygusal gereksinimini desteklemektedir. Özellikle sekiz yaş çocukları için çocuk kitapları ayrı bir önem taşımaktadır. Çocuklar sekiz yaşında artık okumayı öğrenip kolaylıkla okuyabildikleri için, yoğun olarak okumaya isteklidirler. Bu yaşta çocuklar okuduklarını tekrarlamayı ve abartarak anlatmayı severler. Çocuklar okudukları kitapların kahramanlarıyla kendilerini özdeş tutarlar ve onları taklit etmeye çalışırlar. Çocuklar kendilerine verilen harçlıklarla kitap alabilir, arkadaşlarıyla kitap değişimi yapabilir, çocuk kitaplıklarından ödünç kitap alabilirler. Sekiz yaşmda çocuklar kendilerine yakın olanların ilgisini beklemekte, onların davranışlarına değer vermektedirler. Özellikle bu dönemde çocuklar hala anne - babalarım kendilerine birer model olarak kabul etmektedirler. Okumanın önemini bilerek kabul eden ve çocuk kitapları konusunda yeterince bilgisi olan ebeveynler, çocukları için ideal bir model olabilmektedirler. Bu çalışmada, çoğu anne - babanın çocuk kitapları konusundaki bilgilerinin yetersiz olduğu hipotezi ile, ilkokul ikinci sınıf öğrencileri ve ebeveynlerine yönelik bir inceleme yapılmıştır. Araştırmamız için belirlenen Hacettepe Üniversitesi İlköğretim Okulu' nda ikinci sımf öğrencileri ve anne - babalan için anketler uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda hipotezimiz doğrulanmış olup, gerçekten de bu konuda yeterli bilgisi olmayan anne - babaların, çocuklarının kitap edinmelerine olumsuzluk yarattığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Some characteristics of children's books are very important for their development. A carefully selected book captures the curiosity of the child, it improves his linguistic, esthetical and emotional satisfaction. Especially for eightyear old children, books are very important, because at that age they can easily read and they want to improve their reading ability. They put themselves in place of the heroes of the books they read, and try to imitate them. They can buy books with their pocket money or they can lend their books to their friends or they can use children's libraries. Up to eight years of age, children expect the intense care of people around them and they evaluate their behavior.. Especially at this age they take their parents as models for their future life. Therefore parents who admit the importance of reading can be ideal models to their children if they also have enough knowledge of children's books.. At this study, with the hyphothesis that most of the parents do not have sufficient knowledge on children's books, second-graders of Hacettepe University Primary School and their parents were made subject to an investigation and were given several questionnaires. According to obtained results, our hypothesis is verified and it has been found that parents who do not have enough knowledge on such books cannot constitute a positive effect on their children.