Kişilik özelliklerinin doğal dişler ile uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the compatibility of personal characteristics with natural teeth
  1. Tez No: 819160
  2. Yazar: SEHER BADUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gülümseme, insan duygularının bir ifadesidir ve güzellik standardının parçası olarak kabul edilir. Gülümseme estetiğini artırmak için, hastaların beklentilerini de göz önünde bulundurarak kapsamlı bir yüz ve diş değerlendirmesi yapılmalıdır. Dental materyallerdeki gelişmeler, minimal invaziv yaklaşımlar hasta için en uygun diş formuna ve işlevine ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Diş formlarının cinsiyet, yaş ve yüz şekli gibi parametreler dikkate alınarak belirlenebileceği söylenmiştir. Ancak nihai sonuçlar, hastanın gülüş tasarımı ve diş şekillerinin uyumuna ilişkin estetik beklentilerini karşılamayabilir. Son yıllarda ortaya çıkan Vizajizm kavramı, hastanın fiziksel görünümü ile kişiliği harmanlayan bir gülümseme tasarlamayı hedeflemektedir. Üst çene ön dişlerin tasarımlarında kullanılan diş şekli, diş aksları, insizal embrasürler, diş eti konumları ve insizal düzlem gibi referans çizgilerin gözlemcide farklı duygular uyandıracağı anlamını yoğunlaşmıştır. Araştırmacılar, restorasyonların ancak bireyin kişiliğinin tanımıyla uyumlu olduğu takdirde estetik olacağını bildirmiştir. Ayrıca hastaların, gülümsemeleri ile ifade etmek istedikleri duygu ve kişilik özelliklerini belirleyen bir tasarım oluşturulabileceği öngörülmektedir. Son zamanlarda gündeme gelen bu konsept yeni olup hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Smile is an expression of human emotion and is considered part of the standard of beauty. In order to increase smile aesthetics, a comprehensive facial and dental evaluation should be performed, taking into account the expectations of the patients. Advances in dental materials and minimally invasive approaches make it possible to achieve the most appropriate tooth form and function for the patient. It has been said that tooth forms can be determined by considering parameters such as gender, age and face shape. However, the final results may not meet the patient's aesthetic expectations regarding the harmony of smile design and tooth shapes. The concept of Vizajism, which has emerged in recent years, aims to design a smile that blends the patient's physical appearance and personality. He focused on the meaning that reference lines such as tooth shape, tooth axes, incisal embrasures, gingival positions and incisal plane used in the designs of the maxillary anterior teeth would evoke different emotions in the observer. Researchers have reported that restorations will be aesthetic only if they are compatible with the definition of an individual's personality. In addition, it is envisaged that a design can be created that determines the emotions and personality traits that patients want to express with their smiles. This concept, which has been on the agenda recently, is new and needs further study.