Farklı tür ve sürelerde polimerize edilen iki daimi yumuşak astar materyalinin bazı mekanik özelliklerinin ve akrilik rezinle bağlantılarının incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of two different permanent soft lining materials and their bonding to PMMA after changing their polymerization intervals
  1. Tez No: 79689
  2. Yazar: M. ALPER LATİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
-145- VII. ÖZET Çalışmamızda polimerizasyon sürelerindeki değişiklikler sonucu iki farklı türdeki daimi yumuşak astar materyalinin bazı mekanik özellikleri ile bunların PMMA'ya bağlantı dayanımları incelendi. Araştırma için yumuşak astar materyalleri olarak silikon esaslı Molloplast B ile kopolimer esaslı Flexor, protez kaide rezini olarak da ısı ile polimerize olan PMMA QC20 kullanılmıştır. Çekme dayanımı testi için standartlara uygun olarak PMMA, astar, PMMA + Astar şeklinde konvansiyonel metodlarla hazırlanan örnekler su banyosunda 60°C'de 30 dakika daha sonra 100°C'de 5, 15, 25, 35 dakika olacak şekilde polimerize edildi. Elde edilen örnekler bilgisayar destekli çekme test cihazında 2 mm/dak hızla çekilerek test edildi. Bu sırada kaydedilen gerilme-gerinim eğrilerinden her bir materyal için UTS, gerinim, elastiktik modülü, reziliens, katılık değerleri tek tek hesaplandı. Daha sonra PMMA + astar yapıları peel bağlantı dayanımı testi ile birbirinden ayrıldı ve her bir örnek için bağlantı dayanımı değerleri-146- elde edildi. Birbirinden ayrılan adeziv yüzeyler stereom ikroskopta x60 büyütmeyle incelendi ve fotoğrafları elde edildi. Çalışmamızda elde edilen sonuçlara göre polimerizasyon sürelerindeki artışla birlikte PMMA çekme dayanımları artarken, Molloplast B ve Flexor'un çekme dayanımları ise değişmemektedir. Molloplast B'de 45 dakika ve sonrası, Flexor'de 55 dakika ve sonrasında elde edilen çekme dayanımı değerlerinin, üretici firma talimatnamesine göre hazırlanmış örneklerin çekme dayanımlarıyla benzerlik göstermesi, polimerizasyon sürelerindeki kısalık nedeniyle dikkat çekicidir. Molloplast B en yüksek reziliens değerini 15. dakikada, Flexor ise 25. dakikada göstermektedir. Reziliens değerleri, daha sonraki polimerizasyon sürelerinde azalmaktadır. PMMA yapısı üzerine yumuşak astar materyali uygulanmasıyla elde edilen sonuç yapının, mekanik özellikleri etkilenmekte ve PMMA yapısı daha elastik bir özellik göstermektedir. Flexor'de tüm polimerizasyon sürelerinde bağlantı başarısızlığı adeziv karakterli iken, Molloplast B 15. dakikada adeziv, 25 ve 35. dakikalarda ise koheziv karakterlidir. Molloplast B'nin PMMA'ya adezyonu, Flexor'den daha iyidir.
Özet (Çeviri)
-147- VIII. SUMMARY In this study the mechanical properties of two different permanent soft lining materials and their bonding to PMMA were compared after changing their polymerization intervals. For this investigation heat-cure silicone based soft lining material Molloplast B and heat-cure copolymer based soft lining material Flexor and conventionally polymerized PMMA QC20 were used. The figures which will be used in the tensile strength tests were prepared in the standard conditions. The figures were prepared as PMMA, soft lining material and PMMA + soft lining material main groups and polymerized in the 60°C water bath at 30 minutes, then at boiling point respectively 5, 15, 25, 35 minutes. The polymerized groups were tested in the computer aided tensile testing machine at a speed rate of 2 mm/minute. At this time stress-strain curves were gained for every figure and UTS, strain, elasticity modulus, resilience and toughness values were calculated. After then using the peel bond strength test the PMMA + soft lining material structures were seperated and the peel bond strength values were obtained.-148- The adhesive surfaces were examined with stereomicroscope at a x60 magnification and the photographs were obtained. Evaluation of the results have shown that the tensile strengths of PMMA were increasing after the increase of polymerization times but the tensile strengths of Molloplast B and Flexor were stable. It is attentive that 45 minutes and more polymerized Molloplast B and 55 minutes and more polymerized Flexor tensile strength values were nearly equal to the tensile strength values of the same materials which were prepared according to the manufacturers instructions. While Molloplast B was showing the highest resilience value at 15 minutes, Flexor showed at 25 minutes. The resilience values decreased after this polymerization intervals. After applying the soft lining materials on PMMA, the new structure was more elastic than the original PMMA. At all polymerization intervals the failure strength of Flexor were adhesive characterized. Molloplast B showed adhesive failure at 15 minutes and cohesive failure at 25 and 35 minutes. The bond strength of Molloplast B to PMMA was greater than Flexor.