1844 sayımına göre Karaman kazasının köyleri
Villages of Karaman district according to 1844 census
  1. Tez No: 819210
  2. Yazar: SÜMEYRA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Nüfus Defterleri Osmanlı Devleti'nin demografik, sosyal ve ekonomik tarihi hakkında bilgiler ihtiva etmektedir. Bu çalışmada da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde bulunan 1844 yılına ait 03460 numaralı nüfus defterine göre Karaman kazasının köyleri incelenmiştir. Nüfus defterindeki verilere göre Karaman'a bağlı köylerde yaşayan erkek nüfusun isimleri, lakapları, eşkalleri, yaşları, askerlik durumu, engel durumu ve nüfus hareketleri ele alınarak genel değerlendirmeler yapılmıştır. Bu bağlamda Karaman kazasına bağlı köyler örneğinde Osmanlı köy hayatı ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Population Registers contain information about the demographic, social and economic history of the Ottoman Empire. In this study, the villages of Karaman district have been examined based on the population register from the year 1844, numbered 03460 found in the in the Ottoman Archives of the Presidency of the Republic of Turkey Directorate of State Archives. According to the data in the population book, general evaluations were made by considering the names, nicknames, descriptions, ages, military service status, disability status and population movements of the male population living in the villages of Karaman. In this context, the Ottoman village life was tried to be discussed in the example of the villages of Karaman district.