Nüfus sayımlarına göre Ilgın kazası (1830-1844)
According to the population census in 1830-1844, district Ilgın
- Tez No: 422450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ilgın, Konya İl'ine bağlı olup, Orta Anadolu Bölgesi'nin Konya Bölümü'nde, Çavuşçu (Ilgın) Gölü'nü de içine alan bir saha da yer almaktadır. Tarihi çok eskilere dayanan Ilgın'da Neolitik Çağdan itibaren yerleşim görülmüştür. Ilgın bulunduğu konum itibariyle çeşitli medeniyetlerin saldırısına uğramış birçok kez de yağmalanmıştır. Sonunda Fatih Sultan Mehmet'in saltanat döneminde Karaman Beyliği'ne son verilmesiyle Konya Osmanlılara bağlanmıştır. Böylece Ilgın Osmanlı egemenliğindeki yerini almıştır. Ilgın ve çevresi Antik Çağlar'da“Tyrianion”olarak adlandırılmıştır. Türklerin Ilgın'a yerleşmeye başlamasından itibaren ise bu isim Âb-ı Germ olarak değiştirilmiştir. Ilık su anlamına gelen Âb-ı Germ ismi ise zamanla terkedilmiş ve Ilgın ismi tercih edilmiştir. Ilgın Selçuklular tarafından fethedildikten sonra Türk geleneklerine göre yerleşmeler ve imari faaliyetler yapılmıştır. Ilgın köylerinin genellikle Ilgın Gölü etrafında kurulması yerleşim yerlerinde coğrafî konumun ve arazi veriminin etkisinin olduğu açıkça görülmektedir. Ilgın'ın en eski tahriri, Karamanoğulları ile başlayan kayıtlara dayanmaktadır. İlk resmi nüfus kayıtlarına ise Tapu Tahrir Defterlerinden ulaşılmaktadır. II.Mahmud'un Yeniçeri Ocağı'nı kaldırmasıyla yeni kurulan ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için yeni bir yapılanma başlatılmıştır. Böylelikle ilk modern anlamda diyebileceğimiz nüfus sayımları başlatılmıştır. Fakat bu sayımlarda kadın nüfus dikkate alınmamıştır. Ilgın Kazası, nüfus sayımına ait defterler 1830-1845 yılları arasını kapsamaktadır. Defterlerde mahalle ve köy isimleri verilmiş, hane sayıları, kişi bilgileri tek tek verilmiştir. 1844 tarihli nüfus defterinde 45 yerleşim yeri kaydedilmiştir. Yapılan bu incelemeler neticesinde Ilgın'da nüfus, vergi ve ekonomiyle ilgili bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ilgın, which is bound up with province Konya and is in geographic segmentation in Konya of Central Anatolian Reagon and also includes the lake Çavuşçu, is located in such a region. The settlement has been seen in Ilgın dating back to the ancient times from Neolithic Era.As to the location,Ilgın was attacked and looted several times by many civilazitions.By ending the region of Fatih Sultan Mehmet Karaman principality, Konya was connected to the Ottomans at the end of the period, so Ilgın took place in the Ottoman Empire. Ilgın and ıts enviroment were named“ Tyriano ”in ancient times.After the Turks had started to settle in Ilgın,This name ,Tyrianin, was changed as“ Ab-ı Germ”.Ab-ı Germ meaning warm water was abondoned and Ilgın name was prefered in time. After Ilgın had been conquered by Seljuk Turks ,The settlements and architectural activities were carried out in Turkish traditions.The establishment of Ilgın villages around Lake Ilgın is clearly seen that the affect of land productivity and the geographical location of the settlements.Ilgın's the oldest inscriptions are based on yhe registrations starting with Karamanoğulları.The first official population records are accessible from the Land Registor Books.As Mahmud's removal of the Janissaries, A new structure was launched to meet the need of the newly established army.Thus,we can say that the first modern population census was initiated.But the female population was not took into account in these censuses. The boks of the census covers the years between 1830 and 1845 in District Ilgın.The streets and villages' names ,the number of households,the contact details were given individuallyin the Books.45 settlements were recorded in 1844 population registry.As a result of these investigations,Informations about to taxes,population and the economy in Ilgın were obtained.