Türkiye'de kamu yayıncılığının geleceği bağlamında dijital televizyonculuğa geçiş süreci: TRT örneği
Transition to digital broadcasting in the context of future of public broacasting in Turkey: The exemple of TRT
- Tez No: 819211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA BARLAS BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Dijitalleşme ve internet teknolojilerindeki gelişmelerle medyanın yapısı değişmiş ve yeni medya mecraları ortaya çıkmıştır. İnternetin sağladığı zaman ve mekândan bağımsız olarak etkileşimli bir şekilde medya ürünlerinin kullanılması imkânı bu yeni dijital medya mecralarının etki alanının hızla genişlemesini sağlamıştır. Dijital mecralardaki bu gelişim geleneksel televizyon yayıncılığı yapan gerek tecimsel yayıncılar gerekse kamu hizmeti yayıncıları dijital teknolojilere ve internet tabanlı yayıncılığa uyumlanma adına dijital dönüşümler yaşamaya mecbur bırakmıştır. Türkiye'nin kamu hizmeti yayıncı kurumu olarak TRT de dijital yayıncılık dünyasında yerini almak için dönüşüm süreçlerinden geçmiştir. Bu bağlamda yapılan çalıma kapsamında TRT'nin dijital televizyonculuğa geçiş sürecini yayın üretim ve iletim sistemlerinde büyük ölçüde tamamladığı, dijital yayıncılık mecralarında ise başarıyla sürdürdüğü ve TRT Metaverse gibi dijital geleceğe yönelik çalışmalar yaparak kamu hizmeti yayıncılığını geleceğe taşıyacak adımlar attığı sonucuna ulaşılmıştır. TRT dijital yayıncılık dünyasında var olmayı ve uluslararası bir marka haline gelmeyi stratejik bir hedef olarak belirlemiştir. Ancak bu anlamda yapılan çalışmalar yeterli seviyede değildir. TRT kamu hizmeti yayıncılığının dijital bir geleceğe taşınması bağlamında geleneksel yayıncılık politikalarını yeniden düzenlemeli ve dijital yayıncılık dünyasında hâkim güç konumunda olan küresel aktörlerle rekabet edebilecek yapısal ve mali güce ulaşacak adımlar atmalıdır. Bu adımlar atılırken ulusal kimlik ve değerlerin korunması, eşit erişim, kar amaçlı olmama gibi kamu hizmeti yayıncılık ilkelerinden taviz verilmemeli, personel politikaları ve mevzuatlar gibi işleyişi yavaşlatan ve rekabete engel olan konularda yapısal düzenlemeler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the developments in digitalization and internet technologies, the structure of the media has changed and new media channels have emerged. The possibility of using media products interactively, independent of time and space provided by the Internet, has enabled the rapid expansion of the domain of these new digital media channels. This development in digital channels has forced both commercial broadcasters and public service broadcasters in traditional television broadcasting to experience digital transformations in order to adapt to digital technologies and internet-based broadcasting. As Turkey's public service broadcaster, TRT has also gone through transformation processes to take its place in the digital broadcasting world. Within the scope of the study conducted in this context, it has been concluded that TRT has completed the transition to digital television broadcasting to a large extent in broadcast production and transmission systems, successfully continues in digital broadcasting channels, and has taken steps to carry public service broadcasting to the future by working towards the digital future such as TRT Metaverse. TRT has set a strategic goal to exist in the digital broadcasting world and to become an international brand. However, studies in this regard are not sufficient. In the context of moving public service broadcasting to a digital future, TRT should reorganize its traditional broadcasting policies and take steps to reach the structural and financial strength that can compete with the global actors that are the dominant power in the digital broadcasting world. While taking these steps, public service broadcasting principles such as the protection of national identity and values, equal access, and non-profit should not be compromised, and structural arrangements should be made on issues such as personnel policies and legislation that slow down the operation and prevent competition.