Norðmenn Inir Viðförlu: Motivations for distance travel by Scandinavians c. 1000–1200
Norðmenn Inır Viðförlu: İskandinavların uzak mesafe seyahat motivasyonları c. 1000-1200
- Tez No: 819216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVID THORNTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uzun mesafeli yolculuk teması İskandinav tarihinde belirleyici bir motif olarak yer almaktadır. Ağırlıklı olarak Viking Çağı ile somutlaşan ve yaklaşık iki buçuk yüzyıla yayılan bu eğilim, İskandinavların Avrupa ve Britanya Adaları'nda fatihler, akıncılar ve tüccarlar olarak ortaya çıktığını ve önemli mekânsal geçişler gerçekleştirdiğini gördü. Viking Çağı sona ermeye başladığında, uzun mesafeli yolculuk motifi devam etti, ancak karakteri değişti. Yağmacı ve yerleşimci rollerinden, Rus prensleri altında paralı askerlik, Varangian Muhafızları hizmeti ve hac yolculuklarına doğru bir kayma meydana gelerek incelikli bir metamorfoza işaret etmiştir. Bu araştırma, yüzyılın önde gelen üç figürü etrafında şekillenmektedir: Yngvarr víðförli, Haraldr Sigurðarson ve Eiríkr inn góði. Her biri farklı kategorilerde geniş kapsamlı peripatetik girişimlerin simgesi olan bu kişilerin seçimi, İsveç, Norveç ve Danimarka hakkındaki İzlanda sagalarından derlenen Ortaçağ İskandinavya'sının kapsamlı bir tasvirini sağlamaktadır. Bu destanları inceleyen bu tez, bu kişileri önemli coğrafi genişliklerdeki olağanüstü yolculuklarına iten temel motivasyonları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Embedded within Scandinavian history, the theme of extensive long-distance journey stands as a defining motif. Predominantly embodied by the Viking Age, spanning approximately two and a half centuries, this proclivity saw Scandinavians emerge as conquerors, raiders and traders across Europe and the British Isles – effecting considerable spatial traversals. As the Viking Age started to wane, the motif of long- distance journey persisted, yet transformed in character. Evolving from roles as marauders and settlers, a shift occured toward mercenary engagements under Russian princes, Varangian Guards service, and pilgrimages signifying a nuanced metamorphosis. This research focalises on three prominent elevent-century figures: Yngvarr víðförli, Haraldr Sigurðarson, and Eiríkr inn góði. Each emblematic of distinct categories of extensive peripatetic undertakings, their selection ensures a comprehensive portrayal of medieval Scandinavia, culled from the Icelandic sagas about Sweden, Norway and Denmark. Scrutinizing these sags, this thesis aims to excavate main motivations propelling these individuals on their remarkable journeys across substantial geographic expanses.