Bilgisayar ortamında illüstrasyon
Computer illustration
  1. Tez No: 81924
  2. Yazar: MEHMET MURAT ÖZKOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURCAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Grafik tasarımın önemli bir dalı olan illüstrasyon, çizime dayalı bir biçimde, kitleye iletilmek istenen bir mesajda betimleyici ve yorumlayıcı bir rol üstlenmektedir. Kullanılmakta olan klasik çizim araçlarının yanısıra, bilgisayar teknolojisinde yaşanan büyük gelişmelerin sağladığı kolaylıklar nedeni ile, bilgisayarın illüstrasyon alanında her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanıldığı görülmektedir.“Bilgisayar Ortamında İllüstrasyon”başlıklı bu çalışmada bilgisayar illüstrasyonunun grafik tasarım içinde kullanıldığı alanlar belirtilmiş, bilgisayar görüntüsü teknolojisinin temel kuralları, illüstrasyon uygulaması için gereken monitör, bellek ve kullanıcı arayüzlerinin donanım özellikleri, kullanılan vektörel, bitmap ve yardımcı yazılım türlerinin yapıları ve olanakları incelenmiştir. Ayrıca temel uygulama yöntemleri açıklanmış, seçilmiş örnekler ve uygulama varyasyonlarıyla, bilgisayarla çalışmanın sunduğu olanaklar sergilenmiştir. Araştırmadan çıkan sonuçlarla Türkiye Hayvanları Koruma Derneği için bilgisayar ortamında yapılmış illüstrasyonların görsel öğe olarak kullanıldığı afiş ve takvim çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As an important part of graphic design, drawing based illustration undertakes an interpretative and descriptive role in mass communucation. Together with classic execution materials, cause of great evolutions in computer technology and with considerable using ease, computers are using frequently in illustration field. In this research entitled“Computer Illustration”, application fields of computer illustration in graphic design is determined, the basics of computer image technology, needed hardware specifications such as monitor, memory and user interfaces, basics and possibilities of commonly used vector and bitmap and supporting softwares are studied. In addition, basic execution methods are explained, and with selected samples and application variations, possibilities of working with computers are archieved. With results of this research, posters and a calendar are realized for Turkish Animal Protection Society with using computer illustrations as visual part.