La Rupture et la continuite dans la poesie de Paul Eluard
Paul Eluard'ın şiirinde kopuş ve süreklilik
- Tez No: 81922
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Eluard'ın şiir deneyiminin derinliklerini incelemeyi amaçlayan bu çalışmamızda her şeyden önce, bu deneyimin tüm yalın söylemine karşın derin bir felsefi anlayışa dayandığını, bununla birlikte gerek çağın tarihsel koşullarından gerekse şairin özel yaşamından kaynaklanan nedenlerle kendine özgü bir yol izlediğini ortaya koymaya çalıştık. Derinliklere inildikçe bu iç kurgunun belirli bir“kopuş”ve“süreklilik”bağlamında ilginç bir diyalektik temele dayandığını gördük. Bu karşılıklı değişim, dönüşüm ve oluşum sürecinde varlık“çizgisel”değil“çevrimsel”bir gelişim izlemektedir. Ancak bu karşıtların birlikteliğinde, temelde Eluard'da aslolan“Doğal akış”dediğimiz ve yaşamın ve varlığın, her türlü müdahale dışında esenlik, kendilik, doğallık ve uyum içindeki akışını izlemesidir. Şiirinin derinliklerinde yatan bu varlıksal (ontolojik) anlayışı ve iç kurguyu incelerken çalışmamızı üç ana bölüme ayırmayı uygun bulduk: Birinci bölümde,“Doğal akışın mutlak sürekliliği”ni ve dayandığı felsefi ve varlıksal temelleri ortaya koymaya çalıştık. Yaşamı bir“Doğal akış”olarak gören ve her ne pahasına olursa olsun bu doğal çizgide devam etmesi gereğine inanan Eluard'ın evreninde varlığın her zaman sürekli bir akış içinde devingen olduğunu, bu çerçevede şairin insana ve yaşama sonsuz bir güven duyduğunu belirledik. ikinci bölümde, tüm istenci“Doğal akış”ı sürdürmek olan şairin yaşamının, kendi istenci dışında ölüm, savaş, ihanet, hastalık, kötülük, işkence, yoksulluk ve adaletsizlik gibi bireysel ya da tarihsel ve toplumsal nedenlerle sekteye uğradığını ortaya koyduk.“Kopuş”, varlığın bütünlüğünün yani“Doğal akış”dengesinin bozulmasıdır. İç ya da dış koşullardan kaynaklanan bu çok yönlü“kopuş”Eluard'ın yaşamında duygusal, siyasal ve yazınsal kopuş olarak belirmektedir. Üçüncü bölümde ise,“kopuş”un gerekçeleri ne denli güçlü olursa olsun varlığın bütünlüğü için savaşan Eluard'ın, onu yeniden“Doğal akış”ına çevirme gücüne, direncine ve istencine ne derece sahip olduğunu gördük. Eluard'da“Doğal akış”ın kaynağı aşktır ve çarkları da aşkla döner.m Eluard'da“Doğal akış”in kaynağı aşktır ve çarkları da aşkla döner. Onda Descartes'ın“Düşünüyorum o halde varım”ilkesi“Seviyorum, o halde varım'a dönüşmüştür. Eluard'da hiçbir zaman tam karanlık değildir gece; her acının sonunda açık ve aydınlık bir pencere, doyum bekleyen cömert bir yürek, uzanmış bir el ve paylaşılmaya hazır bir yaşam vardır. Sonuç olarak, bu iki temel öğeden, ”kopuş“ ve ”süreklilik"ten hareketle, Eluard'ın şiirsel söyleminin temel örgelerini, diyalektik bir oluşum içinde ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
We have attempted to present, in this study aiming to investigate the depth of Eluard's poetic experience, that this experience bases on a deep philosophical understanding, though it has a simple discourse, and also has its own style stemming from the reasons related to both the historical conditions of the age and the poet's private life. We have seen that this internal architecture, when looking at his poetry in detail, builds on an interesting dialectic foundation in a certain“rupture”and“continuity”context. In this mutual change, transformation and formation processes, the nature of existence shows not a“linear”but a“circular”development. However, in this ambivalence, the principal factor in Eluard is that life and the nature of existence which we call as the“Natural course”follow their own courses in happiness, spontaneity, naturalness and harmony. We have decided to divide our study into three main sections while examining the ontologic understanding lying in the depth of his poetry. In the first section, we have tried to provide“the absolute continuity of Natural course”and the philosophical and ontological foundations it rests on. In the universe of Eluard who sees life as a“Natural course”and believes that it should continue in this natural line whatever happens, we realise that the nature of existence is always dynamic in a continuous course and in this framework the poet trusts life and human being extensively. In the second section, we have shown that the life of poet whose all volition is to make the“Natural course”continue, has been disturbed due to some individual, historical and social reasons developed beyond his control such as death, war, betrayal, illness, badnress, torture, poverty and injustice.“Rupture”is the deterioration of the unity of the nature of existence, that is the deterioration of the balance of the“Natural course”. This multi-sided“rupture”arising from internal and external conditions appears as sentimental, political and literary ruptures in Eluard's life. In the third section, we have explained to what extent Eluard struggling for the unity of the nature of existence, however strong the causes of the“rupture”are, has the will and resistance to turn the unity of the nature of existence to its“Natural course”again. In Eluard the source of the“Naturalcourse”is love and its wheel turns with love. In his works, Descartes's principle“I think therefore I am”has changed to“I love therefore I am”. In Eluard, night is never a complete darkness, there is an open and light window, a generous heart waiting for satisfaction, a stretched hand and a life which is ready to be shared at the end of every sorrow. In conclusion, we have tried to analyse the main motives of Eluard's poetic discourse, using these two essential factors“rupture”and“continuity”, in a dialectic formation.