Bilişsel uyumsuzluk, düşünme stilleri ve sosyal destek kaynakları arasındaki ilişki: Ürdün Üniversitesi öğrencileri üzerine bir inceleme
The relationship between cognitive dissonance, thinking styles, and sources of social support: A study on Jordan University students
- Tez No: 819261
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL ERDEN ÇINAR, ÖĞR. GÖR. ESRA BAKİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı Ürdün üniversitesi öğrencilerinin bilişsel uyumsuzluk düzeyinin, düşünme stilleri ve sosyal destek kaynakları açısından incelenmesidir. Araştırmada ayrıca öğrencilerin bilişsel uyumsuzluk düzeylerinin cinsiyete, akademik yıl ve eğitim gördükleri fakülteye göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline dayalıdır. Araştırmanın evreni, Ürdün Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Fen Bilimleri Fakültesi'ndeki lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan 420 kadın (%44,2) ve 531 (%55,8) erkek olmak üzere 951katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu'', ”Bilişsel Uyumsuzluk Ölçeği“, ”Düşünme Stilleri Ölçeği'' ve "Sosyal Destek Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar t Testi Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, bilişsel uyumsuzluk ile düşünme stilleri ve sosyal destek kaynakları arasında yüksek düzeyde negatif yönde anlamlı ilişkinin olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra bilişsel uyumsuzluğunun yordayıcısı olarak düşünme stilleri ve sosyal destek kaynakları birlikte toplam varyansın %5'ini açıklamaktadır ve bilişsel uyumsuzluğun bazı demografik değişkenlere göre farklılaştığı bulunmuştur. Araştırmanın verileri, literatür ışığında yorumlanmış, sonraki çalışma ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of cognitive dissonance of Jordanian university students in terms of their thinking styles and social support resources. In the research, It is also aimed to reveal whether the cognitive dissonance levels of the students differ according to gender, academic year and which institute they belong to. The research is based on the correlational survey model. The population of the study consists of undergraduate students from the Faculty of Educational Sciences and the Faculty of Science and Technology of the University of Jordan. The sample of the study consisted of 951 participants, including 420 women (%44,2) and 531 (%55,8) men, who were sampled through convenient sampling method. As data collection tools in research;“Personal Information Form”,“Cognitive Dissonance Scale”,“Thinking Styles Scale”and“Social Support Scale”were used. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis of the data. In the study, Pearson Product-Moment Correlation, Simple Linear Regression, Independent Samples t Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used with regards to purposes of the research. According to the results of the research, it has been found out that negative correlation exists between cognitive dissonance, thinking styles and social support resources. Furthermore; thinking styles and social support resources as predictors of cognitive dissonance together explain 5% of the total variance and cognitive dissonance differentiates depending to the several demografic variables. The data of the study were interpreted in the light of the literature, and suggestions were presented for future studies and researchers.