Red Lions, White Lilies: Mysterium Coniunctionis (Spiritual Matrimony) in H.D. and Robert Duncan's selective poems in the light of Jungian criticism
Kırmızı Aslanlar, Beyaz Zambaklar: H.D. ve Robert Duncan'ın seçilmiş şiirlerinde Jung'un kuramlarının ışığı altında Mysterium Coniunctionis (Ruhsal Evlilik)
- Tez No: 81927
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UÇELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
II ÖZET H.D. ve Robert Duncan ruhun arketipler aracılığıyla varlığın kaynağına ulaşabileceği duygusunun yönlendirdiği şiirler yazmışlardır. Kozmik ve zamandan bağımsız imgelerle yüklü olan bilinçaltından yükselen ve modern insanın kutsalla bağlantısını kuran bu şiir anlayışı şairin descensus ad infernos (cehenneme iniş) deneyiminden geçerek tarihsel parçaları biraraya getirme ve insan ruhunun gerçek yapıtaşlarını yeniden günümüz insanına anımsatma çabasında odaklanır. Çizgisel, sıradan tarih anlayışı yerini mitsel, kutsal zaman anlayışına bırakır. Metafizik bir kavrayışı imleyen mitlerin simgesel değerlerine nüfuz eden şair dünyayı ve insanı açık bir duruma getirir. Her kozmik nesne açımlanma sürecine girerek saydamlaşır. Okur, okuma eylemi aracılığıyla tarihsel / kişisel zamanın dışına çıkar ve bir tür Regressus Ad Uterum (Dölyatağına Dönüş) serüveni başlar. Cari Gustav Jung'un ' kollektif bilinçaltında varolan anima animus ve shadow arketiplerinde odaklanan arketipler kuramı ile Duncan ve H.D.'nin şiirleri arasında yoğun bağlantılar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Duncan ve H.D.'nin şiirlerinde rastlanan bazı ortak imgelerin kollektif bilinçaltında nasıl varolduğunu araştırmak ve Gnostisizm, Kabala ve Simya gibi üç heretik dinsel sistemin söyleminde bu ortak imgelerin nasıl yansıdığını saptamaktadır. Bireyin kendi içindeki dişi ve erkek boyutları biraraya getirmesiyle başlatılacak olan bir-eyselleşme süreci bir ebe gibi, her insanın kişisel bilinçaltının derinliklerinde saklanan gerçek insanı doğurmasına yardımcı olacaktır. Amerikalı şairler H.D. ve Robert Duncan yaratıcılığı bastıran, savaş ve şiddete teslim olmuş bir dünyada esoterik geleneklerden yararlanarak, bireyin, şiir aracılığıyla, güce dayanan bir toplumsal yapıdan kurtulabilmesini sağlayacak bir benlik anlayışına ulaşmasını öngören dinamikleri oluşturmaya çabalamışlardır.
Özet (Çeviri)
Iİİ ABSTRACT H.D. and Robert Duncan wrote poems dominated by a feeling that the soul could reach the source of being via archetypes. This poetism which rises from the unconscious impregnated with cosmic and eternal images and which makes a connection between modern man and sacred focuses on the poet's attempt to remind modern man of the real foundation stones of his self and to gather pieces of history through an experience of descensus ad intern us : descent into hell. Our profane idea of time as a straight line is abolished and then replaced by a mythical/ cyclical idea of time.The poet penetrates the authentic meaning of myths implying a metaphysical conception and brings an openness into the world and man. Every cosmic object becomes transparent in the course of a revelation process. The reader transcends historical / personal time through the activity of reading and a return journey towards uterus/ A Regressum Ad Uterum starts. There are intense connections between Carl Gustav Jung's theory of archetypes based on three basic archetypes : anima, animus and shadow which exist in the collective unconscious and Duncan and H.D.'s poems.The aim of this dissertation is to explore how certain images found in Duncan and H.D.'s poems exist in the collective unconscious of humanity and we also attempt to find out how these images appear in three heretical religious discourses: Gnosticism, Kabbala and Alchemy. The in-dividuation process which will start with the union of male and female aspects of the self will act as a midwife to help man give birth to his new self hidden in the depths of his personal unconscious. American poets H.D. and Duncan have attempted to create the dynamics which will lead the individual to attain an understanding of being, by means of esoteric traditions which will free him from the restraints of a social system based on power in a world surrendered to violence and war, repressing creativity.