Bireyselleştirilmiş testler üzerine bir çalışma
- Tez No: 81928
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkçe okuduğunu anlama alanında Klasik Test Teorisi ve İki-parametreli lojistik model kullanılarak geliştirilen bireyselleştirilmiş iki testin KR-20 güvenirlikleri ve bir grup öğrencinin bu iki yöntemle elde edilen yetenek ölçüleri arasında ilişki düzeyi konusu incelenmektedir. Bu çalışma için gerekli olan veriler Denizli Ticaret Meslek Lisesi, lise ikinci sınıf düzeyindeki 69 öğrenciye uygulanarak elde edilmiştir. İki-parametreli lojistik modele göre geliştirilen bireyselleştirilmiş test, 13 adımda cevaplandınlabilecek 61 maddelik bir havuz oluşturulmuştur. Bilgisayar uygulaması BASIC bilgisayar programı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Klasik Test Teorisine göre 47 maddelik kağıt kalem testi oluşturularak aynı 69 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular aşağıda verilmiştir: Her iki yönteme göre geliştirilen testlere ait KR-20 güvenirlik katsayıları sırasıyla; bireyselleştirilmiş testin güvenirlik katsayısı 0.67 ve kağıt kalem testine ait güvenirlik katsayısı 0.75 olarak hesaplanmıştır. Her iki güvenirlik katsayısı Fisher'in Z istatistiğine dönüştürülerek karşılaştırılmış; aradaki fark 0.05 düzeyinde manidar bulunmamıştır. Bireyselleştirilmiş test puanlan ile kağıt kalem testinden elde edilen puanlar arasında Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı hesaplanmış, korelasyon katsayısı 0.36 olarak hesaplanmıştır.n Sonuç olarak, her iki yönteme dayalı olarak geliştirilen testlerin KR-20 güvenirlik katsayıları arasında manidar bir farklılığın olmadığı ve uygulamaya katılan öğrencilerin her iki testten elde edilen yetenek ölçüleri arasındaki ilişki düzeyinin oldukça düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, searches KR-20 reliability of two individualised tests which developed by using Two-parameter logistic model and Classical Test Theory on Turkish reading comprehension and investigates if there is significant difference between ability scores of one group of students obtained these two methods mentioned above.. The data used in this work were obtained by applying the test to 69 student of the Denizli Vocational High school of trade. Within the scope of this individualised test which is developed according to Two Parameter logistic model a pool of 61 classes to be answered in 13 step was established. A new computer program was develop in BASIC for the calculations. According to Classic Test Theory, a paper-pen test of 0.47 clauses was developed and applied to same students. The findings reached by this study are as follows: The KR-20 reliability coefficients of individualised and paper-pen tests developed depending on those methods have been calculated as 0.67 and 0.75 consecutively. Both reliability coefficients have been compared by transforming to Fisher's Z statistic and no significant difference found at 0.05 level. The Pearson Moments Multiplication Correlation Coefficient was calculated and found to be 0.36 for the points between the Converted Individualised test and paper-pen test.IV In conclusion there is no significant difference between the develop KR- 20 Coefficients based on two methods. The correlation of the ability measures obtained from two test, of the tested students were found very low.