Üniversite hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin yetenek algıları ve ilgilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the perception of abilities and interest of the students who attend preparatory course to the university according to some variables
- Tez No: 81926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Bu araştırmada üniversiteye hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin yetenek alanlarına ilişkin algılan ve ilgileri bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada ele alınan bağımsız değişkenler, yetenek algılarına ilişkin olarak, cinsiyet, tercih edilen puan türü ve benlik tasarımlarıdır; Araştırmanın diğer bağımlı değişkeni olan ilgiler için ise cinsiyet ve tercih edilen puan türü bağımsız değişkenleri ele alınmıştır. Araştırma 1996-1997 Bahar döneminde, Üniversiteye hazırlık kursuna devam eden öğrenciler arasından seçilen 754 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan yetenek algılan ve ilgilerin ölçülmesi için Kuzgun (1990) tarafından geliştirilen Kendini Değerlendirme Envanteri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerden olan öğrencilerin benlik tasanmlannı ölçme amacıyla Baymur (1978) tarafından geliştirilen Benlik Tasannu Envanteri kullanılmıştır. Cinsiyet ve tercih ettiği puan türü değişkenlerine yönelik bilgiler araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için t testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Varyans analizinde ilişkinin anlamlı çıkması durumunda, farkın hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için Scheffe testi uygulanmıştır. Anlamlılık kontrolü için hata payı.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şöyle özetlenebilir. Üniversiteye hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin yetenek alanlanna ilişkin olarak:.m Cinsiyet değişkeni; Sözel yetenek algısı ve Şekil-Uzay yetenek algısı üzerinde anlamlı farklılık yaratırken, sayısal yetenek algısı üzerinde anlamlı farklılığa yol açmamaktadır. Tercih edilen puan türü, Sözel yetenek, Sayısal yetenek ve Şekil-Uzay yetenekleri algılan üzerinde anlamlı farklılık göstermektedir. Cinsiyet ve tercih edilen puan türünün etkileşimi, sayısal yetenek ve şekil-uzay yetenek algılan üzerinde anlamlı bir farklılık yaratırken, sözel yetenek algılan üzerinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamaktadır. Yüksek benlik tasanmına sahip olan öğrencilerin sözel yetenek, sayısal yetenek ve şekil-uzay yetenek algılan, düşük benlik tasanmına sahip öğrencilerden anlamlı farklılık göstermektedir. Üniversiteye hazırlık kursuna devam eden öğrencilerin ilgilerine ilişkin olarak; Cinsiyet değişkeni, temel bilim, sosyal bilim, mekanik, ikna, ticaret, iş aynntılan, edebiyat, sosyal yardım ilgileri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratırken, canlı varlık ilgisi üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açmamaktadır. Tercih edilen puan türü değişkeni, temel bilim, sosyal bilim, canlı varlık, mekanik, ikna, ticaret, edebiyat, sosyal yardım ilgileri üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açarken; iş aynntılan ilgisi üzerinde anlamlı farklılığa neden olmamaktadır. Cinsiyet ve tercih edilen puan türü değişkeninin etkileşimi, sosyal bilim, ikna, ticaret, edebiyat ve sosyal yardım ilgileri üzerinde anlamlı farklılık ortaya çıkartırken, temel bilim, canlı varlık, mekanik, iş aynntılan ilgileri üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açmamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, perception of abilities and interests of the students' who attent preparatory course to university were investigated according to same variables. For the perception of students abilities independent variables were gender, prefered point type and self concept, hence for the interests it was investigated gender and prefered point type. The research was conducted on sample of 754 students of university preperatory during the spring session of 1996-1997 on dependent variables. In dependent variables are collected by, for measuring students self concept by using self concept inventory. Which is developed by Baymur (1978), and by personal informations form, which are gender and prefered point type was gathered and developed by researcher. For the data analysis, t test and analysis of varyans were used. When variance analysis showed a difference, SchefFe Test were applied to decribe in what groups the difference was significant. Significance level was established at 0.5. Although of the resarch can be summaried as follows: As related to the field of the ability of the students of who attent to the preparatory course to university. Although the main effect of gender was found meaningful verbal perception of ability and figure-space perception of ability, numerical perception of ability was not meaningful.Main effect of preferred point type was found meaningful verbal perception of ability, numerical perception of ability and figure-space perception of ability. Although the common effect of gender and preferred point type was found meaningful numerical perception of ability and figuri-space perception of ability, verbal perception of ability was not meaningful. The students, who attent to preperatory course to university, perceptions of verbal, numerical, figure-space ability show differences in student's self-concept. As related to the field of in interest of the who attent to the preperatory course to university. Although the main effect of gender was found meaningful, basic-science social- science-mechanic, persuasion, trading work detail, literature social service on interests, living existence interest was not meaningful. Although the main effect of preferred point type was found meaningful basic- science, social science, living exintence, mechanic, persuasion, trading, literature and social service on interests, work detail on interest was not found meaningful. Although common effect of gender and prefered point type was found meaningful social science, persuasion, trading, literature and social service on interests, basic sicience, living exintence, mechanic, work detail on interests was not meaningful.