Burç (Gaziantep batısı) dolayının jeolojisi
  1. Tez No: 29738
  2. Yazar: MERYEM BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERKAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
öz Gaziantep batısında buiunan inceleme alanının litolojik ve kronolojik ozeliiklerinaen yararlanarak staratrı grafik ayrımıyapılmıştır.Ayıröedilen birimlerin birbirleriyle olan tektonik konumiarıırdelenmiştır. inceleme alanınaa Mesozoik ve Senozoik"e ait birimler tesbit edilmiş olup, yöredeki kaye birimleri başlıca seöımanter^mağmatik oimak üzere iki başlık altında toplanmıştır. Bu birimler yaslıdan gence doğru sırayla şöyledir: sedımanter birımier:Hezek Kireçtaşı. Belen Formasyonu, Kiiisecik Formasyonu Burç Formasyonu ve Sarıkaya Kireçtaşı, mağmatik birimler ise; Aiebelen Ofıyolit Karmaşığı. Karadınek Bazaltı ve Aiuvyon'dur. İnceleme alanının en yaşlı sedımentini oluşturan Hezek Kirectassı.Turonien yaşlı olup dar bir alanda yüzeyieme verir. İri mercan fosilli. aemirii, yer yer serpantinlerle grift olan Hezek Kireçtaşı! masif.resifai ve gri- oeyaz renktedir. Yörede tabanı görülemeyen birim tavanda Belen Formayonu iie uyumlu bir dokanak sunar. Belen Formasyonu Kampanien yaşlı olup pelajik ortamda çökelmiştır.Fiış karakterınae olan birim başlıca radiolarit kırmızı kii,çört.ince kireçtaşı ve marnlardan oluşmakta oiup inceleme alanında oldukça geniş bir yer kaplar. Tabanaa hezek Kirectasları ile uyumlu olan birim tavanda Kiiisecik Formasyonu ile de uyumludur. Yine tavanda Aiebelen Ofıyolit Karmaşığının üzerine bindırmesiyle tektonik bir dokanak sunar. Maestrictien yaşlı Kiiisecik Formasyonu ise yine pelajik ortamda. çökelmiştir.Killı kumtaşı, kumtaşı.ki! ve marn serilerınaen oluşan birim sarımsı rengin haKim olmasına rağmen tavanda Burç Formasyonu ile olan dokanağında kızı! rengi ile kolayca ayırtedilebiimektedir. Tabanaa Beien.tavanda ise Burç Formasyonu iie uyumlu olan Kiiisecik Formasyonu yer yer doKanağı bulunan Alabelen Ofıyolit Karmaşığının üzerine bindirmesi iie tavanaa tektonik bir dokanak sunar. Burç Formasyonu Kampanien Alt-Orta Paieosen yaşlı olup sığ derin - denizel ortamda çökelmıstir.Biyomikritik dokulu marnların hakim olduğu birim. kiltaşı ve kireçtaşı ardaianmaiı gh-beyaz ve sarımsı beyaz renktedir.Tabanda Kiiisecik Formasyonu iie uyumlu olan birim Sarıkaya Kireçtaşı ile uyumlu.Alebelen Ofıyolit Karmaşığının üzerine naD sekimde gelmesi ile bındırmeii bir aokanak sunar. Üst Paleosen-Eosen yaşlı Sarıkaya Kireçtaşı inceleme alanının en genç sedimentıni oiuşturmaktadır.Sığ denizel ortamda çökelen Sarıkaya Kireçtaşı yer yer pemDemsi bir renk sunmasına rağmen. egemen olarak sarımsı oeyaz renklidir. Kaba Kristalli oıan Sarıkaya Kireçtaşı düzgün kaımaniıaır. Tabanda alt dokanağı Burç Formasyonu iie uyumlu olan birim tavanda Aiebelen Ofıyolit Karmaşığının üzerine nap şekiınae aeimesi ile bındırmeii bir dokanak sunar. Pıeyısıosen yaşiı Karadınek Bazaltı olıvinTPoiivıhsiz ve yer yer spilitieşmiştır.Bütün birimler üzerinde uyumsuz olarak bulunmaktadır. Kuvaterner yaşlı Aiuvyon ise kum.kil.caKii.ofıyolitik gereçler ve kireçtaşı kırıntılarından oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT - This study includes stratigraphical establishment of the Burç (Gaziantep) area, ir also i ı k estigates tectonical features of (he m In the investigation area, there have been sarious geological units. These are Mcsozoic and Senozoic in age. The sequences in the ana are divided in to tv.u main groups as ailochthonous and autochthonous. The autochthonous geological units are Hezek limestone, Belen formation, Kilisecik formation, Burç formation, Sankaya limestone, Karadinek basalts and alluvions. Tlie allochthonuous units is only Alabelen Ophiolitic complex. The Hezek limestone is tlie oldest formation in the area and is the Turanian in age. It outcrops in a restricted area. The formation contains reefâl-massive, greyish white coloured limestones and cotal fossils. The bottom of the formation can not be seen in the studied area.It is conforwably overlain by the Belen formation The Belen formation is Campanian in age. It is composed ofradiolarite, red coloured clay, chert, thin bedded limestones and marl. The formation outcrops widely. The underlying formation is the Herek limestone. The ovelying formation is the Kilisecik formation Both contacts ate conformable. The liihological features and fauna contents of (he Belen formation indicate an open sea Paleosen environment. The Kilisecik formation includes clayey sandstone, sandstone, clay and marl. They are usually yellowish coloured. But, red color towards the upper pari of tht lion is a characteristical view, to seperate the upper boundary. The formation is Maastrichtian in a.ge. It is underlain conlbnnably by the Belen formation and overlain, conformably b$ tlie Kilisecik formation İt has, also sometimes a tectonical boundary relation with the Alabelen Ophiolitic compex. ît is thought that the Kilisecik formation was deposited within an open sea. The Burç formation is composed of rhythm itically deposited claystone, limestone and predominant marl. They are grey-white and yellowish white in color. The formation is Campanian-Middle Maastrichtian in age. The overflying formation is the Sankaya limestone and the underlying formation is the Kilisecik formation. Both contacts are comforrnable. Tlie formation is assumed to had been deposited within a shallow pa leoenvironmenl. Tlie Upper Paleocene-Eoccne aged San Jay a limestone contain a shallow sea deposits. There ate well bedded, yellowish white colored limestones. The formation is underlain conformably by the Burç formation and is overlain technically by the Alabelen Ophiolitic complex. * The Pleistocene aged Karadinek basalts and the Quaternary aged alluvium are the youngest deposits in the area.