Elektromanyetik alan maruziyetinin zebra balığı embriyolarında obezite gelişimi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of electromagnetic field exposure on the development of obesity in zebrafish embryo
- Tez No: 819271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojisi kullanımının hızla artmasına eş zamanlı olarak çocuklarda ve ergenlerde obezite küresel salgın boyutlarına ulaşmıştır. Elektromanyetik alan (EMA) maruziyeti ile artan oksidatif hasar, lipoproteinlerin oksidasyonu üzerinden çocukluk çağı adipozitesi ve insülin direnci ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızın amacı zebra balığı embriyolarında cep telefonu frekanslarındaki RF-EMA'nın embriyonel dönemde obezite ilişkili moleküler sistemler, gıda alımının düzenlenmesi ve iştah ile ilgili leptin, insülin ve pparg genlerinin ifadeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi, EMA maruziyeti sonucu gelişebilecek oksidatif hasarın tespiti için oksidan-antioksidan parametrelerin analizi ve bu maruziyetin zebra balığı embriyosunun davranışına etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmamızda kontrol (K), 30 dakikalık (EMA- 30 dk) ve 60 dakikalık (EMA-60 dk) RF-EMA maruziyeti döllenmeden sonra 96 saate kadar her gün gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid increase in the use of information and communication technology has led to a global epidemic of obesity in children and adolescents. Increased oxidative damage associated with electromagnetic fields (EMFs) exposure has been linked to childhood adiposity and insulin resistance through the oxidation of lipoproteins. The aim of our study is to determine the effects of radiofrequency electromagnetic fields from mobile phone frequencies on molecular systems related to obesity, regulation of food intake, and the expression of leptin, insulin, and pparg genes involved in appetite regulation in zebrafish embryos. We also aim to assess the oxidative damage that may occur as a result of EMF exposure by analyzing oxidant-antioxidant parameters and investigate the effects of this exposure on the behavior of zebrafish embryos. For this purpose, control(C), 30-minute(EMF-30 min), and 60-minute(EMF-60 min) RF-EMF exposures were performed daily from fertilization until 96 hours post-fertilization.