Konvansiyonel ve dijital mamografi cihazları ile yapılan görüntüleme işlemleri sırasında çekim odasındaki radyasyon dozu dağılımının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of the radiation dose distribution inthe examination room during the imaging procedures performed with conventional and digital mammography devices
  1. Tez No: 819272
  2. Yazar: BARIŞ CAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Artan dünya nüfusu ve bu artışa bağlı olarak sağlık hizmetlerine olan talep, beraberinde dikkate değer bir mesleki iş yükü oluşturmuştur. İyonlaştırıcı radyasyonun teşhis ve tedavi amaçlı uygulamalarda kullanılması ve bu radyasyon cihazlarını işleten teknikerlerin iş yükünde meydana gelen artış ise çalışma koşullarının sürekli olarak izlenmesi ve denetimli radyasyon alanlarının çalışan güvenliği açısından uygunluğunu en üst düzeyde tutmak için önemli bir motivasyon yaratmıştır. Bu tez çalışmasının amacı, konvansiyonel ve dijital mamografi cihazlarının kullanımı sırasında mamografi çekim odasında meydana gelen doz saçılımlarını ince ve kalın meme fantomları kullanarak incelemek ve çekim odasında meydana gelen bu doz saçılımının operasyon konsolunun yerleşim lokasyonu ve mamografi cihazına olan uzaklıklara bağlı olarak değişimini incelemektir. Sonuçlara göre, kalın meme fantomu kullanımı sırasında çekim odası içerisinde meydana gelen geri saçılma miktarının, ince meme fantomu kullanım durumuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Her iki mamografi çekim odası içerisinde konumlandırılmış olan konsol ve zırhlama paravanının teknikerlerin mesleki radyasyon güvenliğine azami katkı sağladığı görülmüştür. Ayrıca, çekim odası içerisinde meydana gelen doz dağılımının mesafeye bağlı olarak azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Population growth and the resulting demand for healthcare services have contributed to a significant rise in occupational workload. The use of ionizing radiation in diagnostic and therapeutic applications and the increase in the workload of the technicians who operate these radiation devices have created a significant impetus for continuously monitoring the working conditions and maintaining the highest level of safety in the controlled radiation areas. The aim of this thesis was to examine the dose distributions that occur in the mammography examination room during the use of conventional and digital mammography devices by employing thin and thick breast phantoms, as well as the variation of this dose distribution in the examination room based on the location of the operation console and the distance from the mammography device. According to the results, it was determined that the amount of backscattering that occurs in the shooting room during the use of the thick breast phantom is higher than in the case of the use of the thin breast phantom. It has been observed that the console and shielding panel located in both mammography examination rooms contribute the most to the occupational radiation safety of the procedures. Moreover, it has been observed that the dose distribution in the shooting room is reduced depending on the distance.