Aritmetik toplanabilme ve aritmetik yakınsaklık
Arithmetical summability and arithmetical convergence
  1. Tez No: 819277
  2. Yazar: İBRAHİM BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez çalışmasındaki konunun matematik alanındaki önemini ve konu ile ilgili yapılan çalışmaları özetleyen literatür bilgisi sunulmuştur. İkinci bölümde, matematik literatüründe iyi bilinen ve tez çalışmasında yararlanılan bazı temel tanımlar ve kavramlar not edilmiştir. Üçüncü bölümde, aritmetik toplanabilir diziler uzayı, aritmetik toplanabilir sınırlı diziler uzayı ve aritmetik yakınsak diziler uzayı ile ilgili temel kavramlar verilerek bu kavramlar arasındaki ilişkileri inceleyen teoremler ve ispatları verilmiştir. Dördüncü bölümde, aritmetik toplanabilme ve çarpan dizi kavramları kullanılarak bir dizi uzayı tanıtılmış ve bu uzayla ilgili bazı önemli özellikleri inceleyen teoremler ve ispatları verilmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise, tez çalışması süresince faydalanılan ve literatürde mevcut olan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters. In the first part, the literature information that summarizes the importance of the subject in the thesis in the field of mathematics and the studies on the subject is presented. In the second part, some basic definitions and concepts that are well known in the mathematics literature and used in the thesis are noted. In the third chapter, basic concepts about arithmetic summable sequence space, arithmetic summable bounded sequence space and arithmetic convergent sequence space are given, and theorems examining the relationships between these concepts and their proofs are given. In the fourth chapter, a sequence space is introduced by using the concepts of arithmetic summability and multiplier sequence, and theorems and proofs that examine some important properties of this space are given. In the fifth chapter, which is the last chapter, the sources used during the thesis study and available in the literature are listed.