Kırşehir (Boztepe) yöresinde doğal olarak yetişen alıç genotiplerinin bazı meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some fruit characteristics of hawthorn genotypes naturally growed in Kırşehir (Boztepe) region
  1. Tez No: 819276
  2. Yazar: GİZEM GÖZTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma 2021-2022 yıllarında Kırşehir ili Boztepe ilçesinde doğal olarak yayılış gösteren alıç genotipleri üzerinde yürütülmüştür. Binlerce bitkinin olduğu bölgeden seleksiyon kriterlerine uygun üstün vasıflı olabilecek genotipleri tespit etmek amacıyla, Eylül ayında meyve özelliklerine göre bir ön seleksiyon yapılmış ve 50 genotip belirlenmiştir. Seçilen bu genotiplerden Ekim ayında (hasat olumunda) pomolojik analizler için meyve örnekleri alınmıştır. Pomolojik analizlerde; meyve ağırlığı, meyve eni ve boyu, meyve eti oranı, çekirdek sayısı,çekirdek ağırlığı, çekirdek eni ve boyu, meyve kabuk rengi, meyve şekli, meyve dış tüylülük, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), toplam kuru madde, titre edilebilir asit miktarı (TA) ve pH belirlenmiştir. Genotiplerin meyve ağırlıkları 0.89 g ile 2.79 g, meyve eni 12.33 mm ile 18.89 mm, meyve boyu 10.77 mm ile 16.01 mm, SÇKM miktarı %4.2 ile %19.3 ve toplam kuru madde miktarının %49 ile %90 arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre 9 adet genotip ümitvar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on hawthorn genotypes in Boztepe district of Kırşehir province in 2021-2022. In order to determine the genotypes that may be of superior quality according to the selection criteria from the region where thousands of plants are located, pre-selection was made in September according to the fruit characteristics and 50 genotypes were determined. Fruit samples from these genotypes selected for pomological analysis were taken in October (harvest time). Intepomological analysis; fruit weight, fruit aspect length, fruit pulp ratio, number of seeds, seed weight, seed length, fruit skin color, fruit shape, fruit outer hairiness, soluble solids content (SÇKM), total dry matter, titratable acidity ( TA) and pH values were determined. Fruit weights of genotypes are between 0.89 g and 2.79 g, fruit width between 12.33 mm and 18.89 mm, fruit length between 10.77 mm and 16.01 mm, SÇKM content between 4.2% and 19.3% and between 49% and 90% of the total dry matter content. According to the findings, 9 genotypes were determined to be promising.