Buğday hasılı silajlarında lactobacillus plantarum kullanımının silaj kalitesi ve fermantasyon üzerine etkileri
The effects of the use of lactobacillus plantarum in wheat produced silage on silage quality and fermentation
  1. Tez No: 819289
  2. Yazar: SAJOOD ADIL ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN FİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışması buğday yem bitkisinden elde edilen silajlara Lactobacillus plantarum (LP) inokülasyonunun silaj kalitesi, fermantasyon, aerobik stabilite ve mikroorganizma gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma grupları buğday kontrol (KB), buğday+Lactobacillus plantarum 106 kob/g (LP6B), buğday+ Lactobacillus plantarum 108 kob/g (LP8B), buğday+ Lactobacillus plantarum 109 kob/g (LP9B) şeklinde oluşturulmuştur. Lactobacillus plantarum laktik asit bakterisi silajlara 1x106, 1x108 ve 1x109 kob/g oranında ilave edilmiştir. Araştırma grupları 4 grup, 5 tekerrür olmak üzere toplamda 20 adet silaj ile oluşturulmuştur. Hazırlanan silajlar laboratuvar ortamında 23 ± 2 ºC'de 90 gün boyunca muhafaza edilmiştir. Silolama döneminin sonunda açılan silajlara kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik analizleri yapılmıştır. Silajların açımı tamamlandığında 5 günlük aerobik stabilite testine tabi tutulmuştur. Çalışma sonuçlarının analiz verilerine bakıldığında, Lactobacillus plantarum laktik asit bakterisinin kullanımı lactobacilli yoğunluğunda istenilen düzeyde artış sağlamadığını, maya ve küf oluşumunu engellediğini ve pH değerlerinin düşmesini sağlayarak istenilmeyen mikroorganizma oluşumunu baskıladığını gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out to determine the effects of Lactobacillus plantarum (LP) inoculation into silages obtained from wheat forage plants on silage quality, fermentation, aerobic stability and microorganism growth. Research groups were formed as wheat control (KB), wheat+Lactobacillus plantarum 106 cfu/g (LP6B), wheat+ Lactobacillus plantarum 108 cfu/g (LP8B), wheat+ Lactobacillus plantarum 109 cfu/g (LP9B). Lactobacillus plantarum lactic acid bacteria were added to the silages at the rate of 1x106, 1x108 and 1x109 cfu/g. The research groups were formed with a total of 20 silages, 4 groups and 5 replications. The prepared silages were stored in a laboratory environment at 23 ± 2 ºC for 90 days. Chemical, physical and microbiological analyzes were made on the silages opened at the end of the ensiling period. When the silages were opened, they were subjected to a 5-day aerobic stability test. Looking at the analysis data of the study results, it was observed that the use of Lactobacillus plantarum lactic acid bacteria did not increase the lactobacilli density at the desired level, prevented the formation of yeast and mold, and suppressed the formation of unwanted microorganisms by reducing the pH values.