A short-term, self-help, internet-based cognitive behavioral therapy intervention for decreasing symptoms of generalized anxiety
Yaygın anksiyete belirtilerini azaltmada kısa süreli, kendine yardım, internet tabanlı bilişsel davranışçı terapi müdahalesi
- Tez No: 819302
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN, DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Pandemi nedeniyle ruh sağlığı tedavi açığı önemli ölçüde artmıştır. En sık yaşanan sorun anksiyetedir ve 2021 yılında 374 milyon kişi anksiyete bozukluklarından etkilenerek 2020 yılına göre %25'lik bir artış göstermiştir. Ayrıca, anksiyete bozukluğu olan kişilerin %60'ı tedavi için ortalama 8 yıl beklemektedir. Anksiyete tanıları arasında en yaygın olanı yaygın anksiyete bozukluğudur. Tedavi edilmeyen insanlar acı çekmekte ve ortaya çıkan malullükler, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde hane halklarına ve ekonomilere yük getirmektedir. Bu açığı azaltmak için makul bir çözüm, destekleyici ve eğitici içerik sunmak için internet tabanlı teknolojileri kullanmaktır. Ruh sağlığı hizmetleri sunan mobil uygulamalar ve web siteleri, erişilebilir, uygun maliyetli ve anonim olmaları nedeniyle dünya çapında popüler hale gelmiştir. Ancak, Türkçe dilinde bu tür müdahaleler hakkında sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır: Pilot çalışma müdahaleyi geliştirmek için yürütülmüştür. Ana çalışma, revize edilmiş müdahalenin etkinliğini randomize bekleme listesi kontrollü çalışma ile test etmiştir. Müdahale, her biri 4 modülden oluşan 10 oturumdan oluşmuştur: psikoeğitim içeriği, iCBT içerikleri, rahatlama egzersizleri ve önerilen günlük aktiviteler. Katılımcılar oturumları 14 günde tamamlamıştır. YAB-7, PHQ-9 ve WHO-5'in başlangıç, son test ve bir aylık takip ölçümleri toplanmıştır. Müdahalenin, kontrol grubuna kıyasla müdahale grubundaki yaygın anksiyete semptomlarının yanı sıra depresyon semptomlarını azaltmada ve iyi oluş puanlarını arttırmada etkili olup olmadığını test etmek için tekrarlanan ölçümler ANOVA kullanılmıştır. Sonuçlar, iCBT müdahalesinin anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The mental health gap has considerably increased due to the pandemic. The most commonly experienced problem is anxiety, with 374 million people affected by anxiety disorders in 2021, marking a 25% increase from 2020. Moreover, 60% of people with anxiety disorders wait a median of 8 years before treatment. Out of anxiety diagnoses, generalized anxiety disorder is the most common. Untreated people suffer, and the resulting disabilities burden the households and economies, especially in low to middle-income countries. A plausible solution to reduce this gap is using internet-based technologies to deliver therapeutic and educational content. Mobile applications and websites offering mental health services become globally popular because they are accessible, cost-effective, and anonymous. Yet, there is limited research about such interventions in the Turkish language. The present study consisted of two phases: The pilot study was conducted to improve the intervention. The main study assessed the modified intervention through a randomized waitlist-controlled trial. The intervention included 10 sessions, each consisting of 4 modules: psychoeducational content, iCBT modules, relaxation exercises, and suggested daily activities. Participants completed the sessions in 14 days, and filled GAD-7, PHQ-9, and WHO–5 questionnaires at baseline, post-test, and one-month follow-up. Repeated-measures ANOVAs were used to test whether the intervention is effective in reducing generalized anxiety symptoms in the intervention group compared to the wait-list control group, as well as depression symptoms, and in increasing well-being scores. The results suggested that the iCBT intervention was effective in reducing the symptoms of anxiety and depression.