Genç yetişkinlerde ilişki doyumunun yordayıcıları olarak romantik ilişkilerde yakınlık ve romantik ilişkide kendini açma düzeyi
Intimacy in romantic relationships and self disclosure level in romantic relationship as predictors of relationship satisfaction in young adults
- Tez No: 819327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUDE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma 20-45 yaş arası genç yetişkinlerin romantik ilişkide kendini açma düzeyi ve romantik ilişkide yakınlık ile ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Katılımcılar, en az bir kez romantik ilişki deneyimleri olan 146'sı kadın, 154'ü erkek olmak üzere toplam 300 bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların ilişki doyumlarını belirlemek için“İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ)”, romantik ilişkilerde yakınlık düzeylerini ölçmek için“Romantik İlişkilerde Yakınlık Ölçeği (RİYÖ)”ve romantik ilişkide kendini açma düzeylerini ölçek için“Romantik İlişkide Kendini Açma Düzeyi Ölçeği (RİKADÖ)”kullanılmıştır. Demografik özellikleri belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ilişki doyumu ile romantik ilişkide yakınlık ve romantik ilişkide kendini açma düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Romantik ilişkide kendini açmanın alt boyutları olan açıklık, iletişim, cinsel yakınlık ve duygulanım ile ilişki doyumu arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişki görülmüştür. Ayrıca romantik ilişkilerde yakınlığın alt boyutları olan kendini açma, fiziksel çekim, destek ve güven ile ilişki doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Bireylerin ilişkiden aldığı doyum yaşa, cinsiyete, devam eden ilişki süresine, en uzun ilişki süresine, şu anki romantik ilişki varlığına ve ilişki türüne göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Romantik ilişkide kendini açma ve romantik ilişkilerde yakınlığın ilişki doyumunu anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Ayrıca romantik ilişkide kendini açmanın alt boyutu açıklık ve romantik ilişkide yakınlığın alt boyutu olan güven boyutlarının ilişki doyumunu pozitif yönde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between level of self-disclosure in romantic relationship and intimacy in romantic relationship and relationship satisfaction in young adults aged 20-45. The participants consisted of a total of 300 individuals, 146 women and 154 men, who had at least one romantic relationship experience. The“Relationship Satisfaction Scale (ISS)”was used to measure the relationship satisfaction of the participants in this study, the“ Romantic Relationships Intimacy Scale (RIO)”to measure intimacy levels in romantic relationships, and the“Level of Self-Disclosure In Romantic Relationship Scale (RICADO)”to measure the level of self-disclosure in romantic relationships.“Personal Information Form”was used to determine the demographic information. IBM SPSS 22 program was used in the analysis of the data. According to research findings, a positive and significant relationship between relationship satisfaction and intimacy in a romantic relationship and the level of self-disclosure in a romantic relationship. The sub-dimensions of self disclosure in romantic relationships are openness, communication, sexual intimacy, and affect has a positive and significant relation with relationship satisfaction. Furthermore, a positive and significant relation was found between self-disclosure, physical attraction, support and trust, which are the sub-dimensions of intimacy in romantic relationships and relationship satisfaction. Relationship satisfaction of individuals differs significantly according to age, gender, length of relationship, current romantic relationship and relationship type. Self-disclosure in romantic relationships and closeness in romantic relationships were found to significantly predict relationship satisfaction. In addition, the sub-dimension of self-disclosure in romantic relationships, openness and the sub-dimension of intimacy in romantic relationships, trust, positively predict relationship satisfaction.