Türkiye'de bir tersiyer referans merkezine başvuran kronik santral seröz koryoretinopati (SSKR) hastalarına eşik altı mikropulse lazer, epm protokolünün uzun dönem etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 819330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE AYDIN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kronik santral seröz koryoretinopatide (SSKR) eşik altı lazer tedavisinin uzun dönem etkinliğini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya kronik SSKR'li en az 4 ay semptom süresi olan 44 hastanın 45 gözü dahil edildi. Lazer tedavisi, 577 nm dalga boyuna sahip PASCAL® Synthesis™ (Topcon Healthcare Inc., Tokyo, Japonya) ile Endpoint Management™ (EpM) alt modülü kullanılarak gerçekleştirildi. Hastaların 1, 3, 6 ve 12 aylık muayenelerde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK-snellen), santral makula kalınlığı (SMK) ve subfoveal koroidal kalınlık (SFKK) değişiklikleri değerlendirildi. Bulgular: Ortalama EİDGK başlangıçta 0.30±0.19, 1 ayda 0.46±0.21 (p=0,000), 3 ayda 0.47±0.24 (p=0,000), 6 ayda 0.51±0.23 (p=0,000) ve 12 ayda 0.57±0.22 (p=0.000) olarak belirlendi. Santral makula kalınlığı başlangıçta 388,77± 89,56 μm olup, 1 aylık takipte 316,06± 90,29 μm (p=0.000), 3 aylık takipte 322,77 ±93,88 μm (p=0.000), 6 aylık takipte 316,53 ±87,81 (p=0,000) ve 12 aylık takipte 270,35±71,22 (p=0,000) olarak ölçülmüştür. Başlangıçta subfoveal koroidal kalınlık 386,88± 81,61 μm olup, 1 aylık takipte 361,60 ± 64,27 μm (p=0.018), 3 aylık takipte 336,66 ± 58,12 μm (p=0.000), 6 aylık takipte 321,48 ± 67,37 μm (p=0.000) ve 12 aylık takipte 298,35±43,75 μm (p=0.000) olarak değişmiştir. Subretinal sıvı (SRS) değerlendirildiğinde, tam rezolüsyonu hastaların %82,2'sinde (n=37) sağlandı. Tam rezolüsyon süresi ise hastaların %17,7'sinde (n=8) 1.ayda, %6,7'sinde (n=3) 3.ayda, %17,7'sinde (n=8) 6.ayda ve %40'ında (n=18) 12.ayda gerçekleşti. Takipler sırasında 12 (%26,6) gözde tam veya kısmi rezolüsyon sonrasında SRS nüksü görüldü ve aynı gözler tekrarlanan lazer tedavisine tam rezolüsyonla yanıt verdi. SRS tam rezolüsyon yanıtı tüm olguların %17,7'sinde (n=8) görülemedi ayrıca bu olgular tekrarlanan lazer tedavisine de yanıtsızdı. Bu hastaların yedisinde koroidal neovaskülarizasyon olmaksızın düz düzensiz pigment epitel dekolmanı (FIPED), birinde ise kronik epitelyopati mevcuttu. Lazer tedavisi ile ilişkili olarak herhangi bir komplikasyon (koroidal neovaskülarizasyon, skar veya RPE hasarı) gözlenmedi. Sonuç: Sonuçlar, eşik altı mikropulse lazer tedavisinin SRS azaltılmasında etkili olduğunu ve kronik SSKR'nin uzun süreli tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir. FIPED ve kronik epitelyopati varlığı lazer tedavisinin başarısı için olumsuz faktörler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the long term effectiveness of subthreshold laser treatment in chronic central serous chorioretinopathy (cCSC). Material and Method: A total of 45 eyes from 44 patients with cCSC and patiens with a symptom duration of at least 4 months were included in this study. Laser treatment was performed using the Endpoint Management™ (EpM) with the PASCAL® Synthesis™ (Topcon Healthcare Inc., Tokyo, Japan) with a wavelength of 577 nm. Main outcomes were changes in best corrected visual acuity (BCVA), central macular and subfoveal choroidal thickness at the 1, 3, 6 and 12 month examinations. Results: The mean decimal snellen BCVA baseline was 0.30±0.19, which was changed to 0.46±0.21 (p= 0.000) at 1-month follow-up, 0.47±0.24 (p=0.000) at 3-month follow-up, 0.51±0.23 (p=0,000) at 6-month follow-up and 0,57±0.22 (p=0,000) at 12-month follow-up. The central macular thickness baseline was 388,77± 89,56 μm, which was changed to 316,06± 90,29 μm (p=0.000) at 1-month follow-up, 322,77 ±93,88 μm (p=0.000) at 3-month follow-up, 316,53 ±87,81 (p=0,000) at 6-month follow-up and 270,35±71,22 (p=0,000) at 12-month follow-up. The subfoveal choroidal thickness baseline was 386,88± 81,61 μm, which was changed to 361,60 ± 64,27 μm (p=0.018) at 1-month follow-up, 336,66 ± 58,12 μm (p=0.000) at 3-month follow-up, 321,48 ± 67,37 μm (p=0.000) at 6-month follow-up and 298,35±43,75 μm (p=0.000) at 12-month follow-up. e Complete resolution of the subretinal fluid was detected in 82.2% (n=37) of the patients. Complete resolution of the subretinal fluid was observed in 13.3% (n=6) at 1 months, 6.6% (n=3), at 3 months 17.7% (n=8) at 6 months and 44.4% (n=20) at 12 months of the patients. During follow-up, recurrence of subretinal fluid after evidence of complete or partial resolution in 12 (26.6%) eyes and all 12 eyes responded with complete resolution to repeated laser therapy. There was no change in subretinal fluid complete resolution in 17.7% (n=8) of all patients, also these patients were unresponsive to repeated laser therapy. Of these eight unresponsive patients; seven patients had flat irregular pigment epithelial detachment (FIPED) without choroidal neovascularization, and one patient had chronic epitheliopathy. x No complications (such as choroidal neovascularization, scarring or RPE injury) were observed in association with laser therapy. Conclusion: The results show that the subthreshold micropulse laser treatment is effective in reducing subretinal fluid and can be used in the long-term treatment of chronic CSC. The presence of FIPED and chronic epitheliopathy may be a negative predictor for the success of laser treatment.