Doğumhanede çalışan kadın sağlık çalışanlarında gelişebilecek doğum anksiyetesinin doğum yöntem ve sonuçlarına etkisi
- Tez No: 819332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Gebelik ve doğum, çoğu kadının hayatında önemli ve özel bir yere sahiptir. Doğumun mucizevi bir deneyim olmasının yanı sıra; sonu bilinmeyen, öngörülemeyen ve kontrol edilemeyen bir eylem olması sebebiyle çoğu kadın doğum anksiyetesi yaşamaktadır. Doğum kaygısının oluşmasında ve tetiklenmesinde ileri yaş, yalnız ve işsiz olma, müdahaleli vajinal doğum, acil sezaryen, prematür doğum ve doğumhanede çalışmak gibi birçok biyolojik, psikolojik ve sosyolojik faktör etkili olabilir. Çalışmamızda bu faktörlerden biri olan doğumhanede çalışmanın ve doğum görmenin nullipar kadın sağlık personeli üzerinde sebep olabileceği doğum anksiyetesi ile ilişkisi araştırılmıştır. Bu sayede henüz kendi doğum tecrübesi olmayan kadın sağlık personelinde sadece doğum anına şahit olmanın veya birebir katkı sağlamanın neden olabileceği anksiyete ve bunu etkileyen faktörler açısından bir yaklaşım sunmak hedeflenmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırma 01.10.2022 ile 01.11.2022 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliniği doğumhanesinde görev yapmış veya halen yapmakta olan nullipar ebe, asistan hekim ve uzmanlarından oluşan 160 kadın sağlık personeli üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bireysel ve sosyodemografik özelliklerini, ayrıca doğum olayına şahit olma ve doğum yaptırma ile ilgili deneyimlerini soran 19 soruluk Sosyodemografik Veri Formu ve 13 soruluk Travmatik Doğum Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri normallik varsayımları açısından incelendiğinde, Kolmogorov-Smirnov değerleri p>0.05 olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı ölçek puanları ve çeşitli değişkenlerin arasındaki ilişkiyi belirlemek için parametrik testlerden pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Bununla birlikte ölçek puanları ile katılımcıların sosyodemografik verileri ve çeşitli değişkenleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere parametrik testlerden Independent Samples T testi ve One Way ANOVA testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla Post-Hoc testilerinden Sidak testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Pregnancy and childbirth have an important and special place in the lives of most women. In addition to the fact that childbirth is a miraculous experience; most women experience birth anxiety because it is an unpredictable, unpredictable and uncontrollable action. Many biological, psychological and sociological factors such as advanced age, loneliness and unemployment, interventional vaginal delivery, emergency cesarean section, premature birth and working in the delivery room may be effective in the formation and triggering of birth anxiety. In our study, it was investigated that one of these factors, working in the delivery room and seeing a birth was related to the birth anxiety that may be caused by nulliparous female health personnel. In this way, it is aimed to offer an approach in terms of the anxiety that may be caused by witnessing the birth moment or making a one-to-one contribution in female health personnel who do not yet have their own birth experience and the factors affecting it. MATERIALS and METHODS: The study was conducted on 160 female health personnel consisting of nulliparous midwives, assistant physicians and specialists who worked or are still working in Başakşehir Çam and Sakura Hospital Gynecology Clinic between 01.10.2022 and 01.11.2022. In the study, the 19-question Sociodemographic Data Form and the 13-question Traumatic Birth Perception Scale were used as data collection tools, which asked about the individual and sociodemographic characteristics prepared by the researcher, as well as their experiences about witnessing the birth event and giving birth. When the data of the study were examined in terms of normality assumptions, Kolmogorov-Smirnov values were determined as p>0.05. Therefore, pearson correlation analysis was performed from parametric tests to determine the relationship between scale scores and various variables. In addition, Independent Samples T test and One Way ANOVA test were applied from parametric tests to determine whether there was a significant difference between the scale scores, sociodemographic data and various variables of the participants. In case of significant differences between the groups, the Sidak test from the Post-Hoc tests was used to determine which groups the significance was between the groups.