Heterorhabditis bacteriophora HBH hibrit ırkının in vivo ve in vitro üretim sonrası toprağa uygulanan bazı pestisitlere karşı dayanıklılıklarının araştırılması
Investigation of the resistance of heterorhabditis bacteriophora HBH hybrid strain to selected pesticides applied to soil after in vivo and in vitro productions
- Tez No: 819374
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALPER SUSURLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde örtü altı yetiştiriciliğinde, entomopatojen nematodlar (EPN) toprak kökenli zararlılara karşı etkin biyolojik mücadele yöntemi olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. EPN'ler birçok zararlıya karşı etkili olmaları, konukçu arama yetenekleri, standart ekipmanlar ile kolay uygulanabilir olmaları ve toprakta aktif olarak uzun süreli etkinlik göstermeleri nedeniyle biyolojik mücadelede çekici hale gelmiştir. Ayrıca, EPN'lerin bazı pestisitlerle birlikte kullanılabilmeleri, entegre mücadele stratejileri kapsamında büyük avantaj sağlamaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak kullanılan üç farklı pestisit grubunu (insektisit, herbisit, fungusit) içeren üç farklı aktif maddeye (Lambda cyhalothrin, Pendimethalin, Kükürt) maruz kalan entomopatojen nematod Heterorhabditis bacteriophora HBH hibrit ırkının canlı kalma oranları farklı süreler (24, 48 ve 72 saat) boyunca incelenmiştir. Aynı zamanda, in vivo ve in vitro yöntemlerle elde edilen infektif juvenillerin dayanıklılığı kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Çalışma sonuçları istatistiksel olarak incelendiğinde en olumsuz etki, pentimethalin aktif maddesine maruz bırakılan ve in vitro yöntem ile üretilen H. bacteriophora IJ'leri üzerinde gözlenmiştir. H. bacteriophora'nın bu çalışmada kullanılan aktif maddelerle bir arada kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulguların gelecekteki entegre mücadele uygulamalarına ışık tutması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, entomopathogenic nematodes (EPNs) have been successfully utilized as an effective biological control method against soil-borne pests in greenhouse horticulture in Europe and the United States. The effectiveness of EPNs against a wide range of pests, their host-seeking abilities, ease of application with standard equipment, and their long-lasting activity in the soil have made them attractive for biological pest control. Additionally, the ability of EPNs to be used in conjunction with certain pesticides provides significant advantages within integrated pest management strategies. In this study, the viability of the entomopathogenic nematode Heterorhabditis bacteriophora HBH hybrid strain, exposed to three different pesticide groups (insecticide, herbicide, fungicide) containing three distinct active ingredients (Lambda cyhalothrin, Pendimethalin, Sulfur) commonly used in our country, was examined at different exposure durations (24, 48, and 72 hours). Furthermore, the resilience of infective juveniles obtained through in vivo and in vitro methods was compared. When the results of the study were statistically analyzed, the most negative impact was observed on H. bacteriophora IJs exposed to the active ingredient pentimethalin using an in vitro method. No adverse effects were found in the simultaneous use of H. bacteriophora with the active ingredients used in this study. The findings of this study aim to shed light on future integrated pest management practices.