Biyolojik kontrol ajanı entomopatojen nematod, steinernema feltiae filipjev, 1934 (rhabditida: steinernematidae) üzerine biyoekolojik çalışmalar
Bioecological studies on biological control agent, entomopathogen nematodes steinernema feltiae filipjev, 1934 (rhabditida: steinernematidae
- Tez No: 97827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Yapılan bu çalışma, son yıllarda biyolojik kontrol uygulamalarında oldukça etkili olduğu belirlenmiş olan, Nematoda olumundan, Steinernema feltiae, Filipjev, 1934 (Steinernematidae: Rnabditidae) ve Heterorhabditis bacteriophora, Poinar, 1976 (Heterorhabditidae: Rhabditidae) türleri ile yapılan biyoekolojik araştırmalan içermektedir. S. feltiae türü bu çalışmanın asıl konusunu oluşturup, H. bacteriophora, bazı özellikler açısından, iki türü karşılaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Araştırmalar laboratuvar ve arazi çalışmaları olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Arazi çalışması Beytepe Kampusu, Yeşil Vadi bölgesinde yapılmış olup, alınan toprak örneklerinin incelenmesi sonucunda Steinernematidae familyasına ait bir entomopatojen nematod türü bulunmuş ve laboratuvarda uygun konak organizma Galleria meflonella L. (Lepidoptera: Galleridae) üzerinde kültürü yapılmıştır. Laboratuvarda yürütülen deneylerde ilk olarak S. feltiae'mn hayat döngüsü incelenmiştir. Mevcut kaynaklarda da belirtildiği gibi bu türün hayat döngüsü; yumurta, dört larval evre ve ergin bireylerden oluşmaktadır. Bu türün farklı evrelerindeki bireyler için morfometrik çalışmalar da yapılmıştır. Tür teşhisinde üçüncü evre enfektif jüvenillerin boy uzunluğu önemli bir kriter olup, 820.2±1.62 um olarak belirlenmiştir. Konakçı parazit ilişkileri kapsamında, konakçı vücudunu terk eden parazit sayısı, parazitlerime süresi ve enfektivite yetenekleri ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda; S. feltiae ile enfekte edilen bir Galleria mellonella larvasının vücudunu terk eden enfektif juvenil sayısı maksimum 27510 olarak bulunmuştur. Bu değer, H. bacteriophora için 271593 birey olarak tespit edilmiş olup, H. bacteriophora 'mn üreme potansiyelinin S. feltiae türüne göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Konakçıdan H. bacteriophora enfektif juvenillerinin çıkışı ortalama olarak 7. günde başlamış, 11- 14 gün devam etmiştir. Konakçıdan S. feltiae enfektif juvenillerinin çıkışı ise ortalama olarak 9. günde başlamış, 8-12 gün devam etmiştir. S. feltiae'mn farklı sıcakhklardaki etkinlikleri değerlendirerek bu türün faaliyetlerini sürdürebildiği optimum sıcaklığın 25 °C olduğu saptanmıştır.S. feltiae'ma konak organizma ile karşı karşıya kalma süresindeki artış ile enfeksiyon başarısı arasında olumlu bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Entomopatojen nematod türlerinin biyolojik kontrol uygulamalarında kullanılabilme olanakları ile ilgili olarak, her iki tür, G. mellonella (Lepidoptera: Galleridae), Plodia interpunctella (Lepidoptera: Pyralidae), Hyponomeuta mallinella (Lepidoptera: Hyponomeutidae), Hyponomeuta padella (Lepidoptera: Hyponomeutidae), Musca domestica (Diptera: Muscidae), Aedes aegypti (Diptera: Culicidae) olarak laboratuvar koşullarında uygulanmış, sonuçta; H. bacteriophorcfwa. daha başarılı olduğu saptanmıştır. S. feltiae ile H. bacteriophora arasında rekabet ortamı sağlanarak, konak organizma G. mellonella larvalarında meydana gelen ölüm oranlan tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre H. bacteriophora'mn rekabette S. feltiae türüne göre daha başardı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study involves the bioecological investigations on Nematoda: Rhabditidae from the families Steinernematidae and Heterorhabditidae, Steinernema feltiae, Filipjev, 1934 and Heterorhabditis bacteriophora, Poinar, 1976 which are known to be used in biological control applications recently. Investigations consist of laboratory and survey trials. Insect parasitic nematodes were surveyed in Beytepe Campus, in Green Valley region and a Steinernema sp. was recovered as a result of testing soil samples for the presence of nematodes. And this species have been reared on a susceptible host Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Galleridae) in the laboratory. S. feltiae is the actual subject of this study and H. bacteriophora is used for comparing some features between them. Firstly, S. feltiae's life cycle was examined by laboratory trials. As the life cycle of this nematod has been reviewed extensively, this species has a simple life cycle that includes; the egg, four juvenile stages and the adult. For this species some morfometric studies were made for different life stages. Total body length of infective juvenil was used to identify species and it was found as 820.2il.62 um. In the concept of nematod host interactions; the nematod amount that have emerged from host, infection period and infectivity success were studied. Maximum 27510 infective juveniles have been harvested from one G. mellonella that infected by 51 feltiae. This data has been found as 271593 for H. bacteriophora and it has been observed that, H. bacteriophora' s reproduction potential was higher than S. feltiae. H. bacteriophora infective juvenile's emergence from host, was observed to begin approximately on the seventh day and continued about 11-14 days. On the other hand, the emergence of S. feltiae infective juveniles started approximately on the ninth day of the infection, and continued about 8-12 days.vu The effect of different temperatures on S. feltiae,s infection efficiency has been evaluated, and optimum temperature for the activities of this species has been found as25°C. It has been found that there is a positive correlation between S. feltiae's duration of exposure to host organisms and infection efficiency. To show potential of entomogenous nematodes for biological control applications, S. feltiae and H. bacteriophora were tested against G mellonella (Lepidoptera: Galleridae), Plodia interpunctella (Lepidoptera: Pyralidae), Hyponomeuta mallinella (Lepidoptera: Hyponomeutidae), Hyponomeuta padella (Lepidoptera: Hyponomeutidae), Musca domestica (Diptera: Muscidae), Aedes aegypti (Diptera: Culicidae) in the laboratory conditions and finally it was determined that H. bacteriophora is more effective. Mortality rates of G. mellonella were tested in laboratory providing various competitive conditions between S. feltiae and H. bacteriophora. As a result of assays, it was observed that H. bacteriophora was more successful than S. feltiae in the competition.