Pnömatik pulsatöre hızlı masaj özelliğinin kazandırılması ve potansiyelinin tespiti
Gaining fast massage feature of pneumatic pulsator and determining its potential
  1. Tez No: 819415
  2. Yazar: ZAHRA AMIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Sütün sağımı sürecinde sağım makinasındaki vakum seviyesi, nabız hızı, nabız oranı vb. sağım parametreleri sütün kalitesi ve miktarı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Büyükbaş hayvanların sağım performansını artırmak için sağım öncesi veya sağım sonuna doğru oksitosin salınımını başlatacak veya devam ettirecek mekanik uyarım (yüksek vibrasyonlu pulsasyon) etkisinin belirli bir süre (30 ila 90 saniye arasında) uygulanması önemlidir. Uyarım işlemi sağımcı tarafından manuel yapılabildiği gibi, modern sağım sistemlerinde yüksek vibrasyonlu pulsasyon özelliğine sahip elektronik pulsatörler tarafından da gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan pnömatik bir pulsatörün nabız hızı değişimi, aygıtın üzerindeki ayar vidasından manuel olarak yapılabilmektedir. Ancak, inek ve manda gibi hayvanların sağımı sırasında pulsatörün kısa süre için hızını artırıp tekrar normale düşürmek hem kolay değil hem de hassas yapılamaz. Bu araştırmanın amacı pnömatik pulsatör normal sağım pulsasyonunda çalışırken, istenildiğinde hızlı masaja pratik şekilde ulaşabilmesini sağlayacak tasarımı yapabilmektir. Pnömatik pulsatörün gövdesi üzerinde yapılan yeni bir tasarım ile makine normal pulsasyonda (ort. 60 nabız/min) sağım yaparken, pulsasyon hızının bir valf yardımıyla 200 nabız/min üzerine çıkarılması kolaylıkla değiştirilebilmiştir. Pulsatör üzerindeki hızlı masaj, yani hızlı nabız sayısı, hayvan cinsine ve sağım fizyolojisine göre, gerektiğinde 200 ila 300 nabız/min aralığında ayarlanabilmektedir. Pulsatördeki bu pratik tasarım, sağımcıya sadece bir valfi çevirerek hızlı şekilde hem normal sağım hem de uyarım işlemini anlık değiştirme kolaylığı sağlamıştır. Tasarımı yapılan pnömatik pulsatör, güğümlü bir sağım makinasında kuru sağım koşullarında elektronik bir nabız ölçüm cihazı ile testlere tabi tutulmuştur. Testlerde 40, 45 ve 50 kPa çalışma vakumları seçilmiş ve her vakumdaki normal sağım hızı 60 nabız/min olarak kabul edilmiştir. Pulsatör hızlı masaja dönüştürüldüğünde normal sağım hızı seçilen çalışma vakumlarında sırasıyla ortalama 220, 232 ve 240 nabız/min sayılarına yükselmiştir. Ölçülen hızlı nabız sayılarındaki vakum değerleri ise sırasıyla ortalama 29, 32 ve 35 kPa değerlerine düşmüştür.
Özet (Çeviri)
During the milking process, the vacuum level in the milking machine, pulse (pulsation) rate, pulse ratio etc. milking parameters have a significant effect on the quality and quantity of milk. In order to increase the milking performance of dairy animals such as cows and buffaloes, it is important to apply the stimulation effect for a certain period of time (between 30 and 120 seconds), which will activate or maintain oxytocin secretion before milking and/or towards the end of milking. Stimulation can be done manually by the milker, or by electronic pulsators with fast pulsation (stimulation) feature in modern milking systems. On the other hand, the pulse rate change of a pneumatic pulsator can be done manually from the adjustment screw on the device. However, during milking of animals such as cows and buffaloes, increasing the speed of the pulsator for a short time and reducing it to normal again is not easy and cannot be done sensitively. The aim of this research is to design the pneumatic pulsator that will enable practical access to rapid massage when required while operating in normal milking pulsation. With a new design made on the body of the pneumatic pulsator, it was possible to easily change the pulsation rate above 200 pulses/min with the help of a valve while the machine was milking at normal pulsation (average 60 pulses/min). The rapid massage on the pulsator, that is, the rapid pulse rate, can be adjusted within the range of 200 to 300 pulses/min, if necessary, depending on the animal breed and milking physiology. This practical design in the pulsator provided the milker with the convenience of instantaneously changing both normal milking and stimulation processes by simply turning a valve. The designed pneumatic pulsator was tested with an electronic heart rate measuring device in dry milking conditions in a hopper milking machine. Working vacuums of 40, 45 and 50 kPa were selected in the tests and the normal milking rate in each vacuum was accepted as 60 pulses/min. When the pulsator was converted to rapid massage, the normal milking rate increased to 220, 232 and 240 pulses/min, respectively, at the selected working vacuums. Vacuum values in the measured fast pulse rates decreased to the average values of 29, 32 and 35 kPa, respectively.