Yüksek teknolojili ürün dış ticaretinin cari açık üzerindeki etkisi: Türkiye ekonomisi için bir analiz
The effect of foreign trade of high technology products on the current deficit: An analysis for the Turkish economy
- Tez No: 819425
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Küreselleşme ile birlikte ülkelerin karşılıklı ekonomik ilişkilerinin artması dünyadaki dış ticaret hacminin de artmasına sebep olmaktadır. Ülkelerin küresel ticari platformda elde etmek istedikleri kazancın artması bu ticaretteki konumlarına bağlı olarak ilerlemektedir. Kimi ülkelerin ithalat düzeyi fazla iken kimi ülkelerin de ihracat düzeyi fazla olmakta, bunun sonucunda da ekonomik dengeleri etkilenmektedir. Özellikle bilgi ekonomisinin çok önemli olduğu bu dönemde nitelikli iş gücünün üretimdeki payının artması yüksek teknolojili ürün üretimini ön plana çıkartmaktadır. Katma değeri yüksek bu ürünlerin ihracatından elde edilen kazançlar bu ürünleri üreten ülkelerin küresel dış ticaret hacminden daha fazla pay almalarına sebep olmaktadır. Bu çalışmada da yüksek teknolojili ürünlerin dış ticaretteki önemli payı göz önünde bulundurularak Türkiye ekonomisinde yüksek teknolojili ürün dış ticaretinin cari açık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın sonunda yapılan ekonometrik analiz neticesinde cari açık ve yüksek teknolojili ürün ihracatının karşılıklı olarak birbirlerini etkilediği ve cari açığın tek yönlü olarak yüksek teknolojili ürün ithalatını etkilediği sonucuna ulaşılmaktadır. Dolayısı ile Türkiye ekonomisinde katma değeri yüksek olan yüksek teknolojili ürün üretimine ve ihracatına önem verilmesi cari dengenin sağlanmasına da önemli bir boyutta katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The increase in the mutual economic relations of countries with globalization causes an increase in the volume of foreign trade in the world. The increase in the income that countries want to achieve in the global commercial platform progresses depending on their position in this trade. While the import level of some countries is high, the export level of some countries is high, and as a result, their economic balances are affected. Especially in this period when the knowledge economy is very important, the increase in the share of qualified labor force in production brings the production of high technology products to the fore. The gains obtained from the export of these products with high added value cause the countries producing these products to take a larger share from the global foreign trade volume. In this study, considering the significant share of high-tech products in foreign trade, the effect of foreign trade in high-tech products on the current account deficit in the Turkish economy was investigated. As a result of the econometric analysis made at the end of the study, it is concluded that the current account deficit and high-tech product exports mutually affect each other and the current account deficit affects high-tech product imports unilaterally. Therefore, giving importance to the production and export of high technology products with high added value in the Turkish economy will contribute significantly to the provision of the current account balance.