Ameliyathane çizelgeleme ve ekip eşleme için bir matematiksel model
A mathematical model for operation room scheduling and team matching
- Tez No: 819427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlık sektöründe hizmetin hızlı ve doğru bir şekilde uygulanması önemlidir. Hastanelerin en kritik birimi olan ameliyathanelerde, sürecin belirli kriterler altında sistematik ve devamlı ilerlemesi beklenmektedir. Yapılan bu çalışmada, Türkiye'de bir üniversite hastanesinde ameliyathanelerin ekiplere dağıtım modellemesi için çizelgeleme çalışması yapılmıştır. Çoklu cerrahi branş, branşlara ait birçok ameliyat türü, farklı ameliyat süreleri ve özel ekipman gerektiren ameliyatların bulunması sistemi karmaşıklaştırmaktadır. Mevcut sistemde, ameliyathane sorumlusu cerrahi bölümleri ameliyathanelere manuel olarak atamaktadır. Bu atama problemini çözmek için genel ameliyathaneye ait sayısal veriler analiz edilmiştir. Daha sonra bir matematiksel model geliştirilmiş, modelin CPLEX Optimization Programming Language (OPL) programında çözümüyle ameliyathane çizelgeleme işlemi yapılmıştır. Çalışma kapsamında bir diğer adımda“Çok Ölçütlü Karar Verme Teknikleri (ÇÖKV)”kullanılmıştır. Uzmanlarla görüşmeler sonucunda; ekip oluştururken dikkat edilmesi gereken kriterler ve bu kriterlerin önem ağırlıkları belirlenmiş, ÇÖKV teknikleri kullanılarak, bu süreç analiz edilmiştir. Ameliyathanede görev alacak sorumlu hemşirelerin seçimine ilişkinde ÇÖKV teknikleri kullanılarak sıralama yapılmış ve atama sürecinde kullanılabilecek veri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important that the service is implemented quickly and accurately in the health system. In operating rooms, which are the most critical units of hospitals, the process is expected to progress systematically and continuously under certain criteria. In this study, a scheduling study was conducted for the distribution modeling of operating rooms to teams in a university hospital in Turkey. The existence of multiple surgical branches, many types of surgeries belonging to branches, different operating times and surgeries that require special equipment complicates the system. In the current system, the operating room supervisor assigns the surgical departments to the operating rooms manually. To solve this assignment problem, numerical data of the general operating room were analyzed. Afterwards, a mathematical model was developed, and operating room scheduling was performed by solving the model in the CPLEX Optimization Programming Language (OPL) program. In another step within the scope of the study,“Multi-Criteria Decision Making Techniques (MCDM)”was used. As a result of interviews with experts, the criteria to be considered while forming a team and the importance weights of these criteria were determined, and this process was analyzed by using MCDM techniques. Arrangement has been made by using MCDM techniques regarding the selection of responsible nurses to work in the operating room and data that can be used in the appointment process have been revealed.